Tracktest Kawasaki Z900
Spelen op Mettet
Tekst: Ron Huijs
Fotografie: Manu de Soomer (www.motorsportspics.com)
Omdat het kan
Je hebt het begin dit jaar ongetwijfeld wel gelezen: we waren in januari tijdens de persintroductie van de nieuwe Z900, die plaats vond rond de Spaanse badplaats Benidorm al serieus onder de indruk geweest van Neerlands bestverkochte en meest populaire Naked, en dat enthousiasme was enkel nog maar groter geworden nadat we dit voorjaar ook nog eens de SE versie uitvoerig in eigen "Ja, maar het is geen circuitmotor", zeggen ze dan. Terwijl ze zelf volop circuitfoto's hebben op de eigen siteland hadden getest. Je kunt je de verbazing bij de Kawasaki importeur dus ook wel voorstellen toen we nogmaals vroegen voor een test van de Z900, en al helemaal toen ze hoorden dat we er een dagje circuit mee wouden gaan doen.
“Sjeezus Ron, jij ook altijd met je circuit”, was hun eerste reactie, “het is gewoon een straat motor hoor”. Nu had ik eerlijk gezegd die reactie wel verwacht en had me daar dus goed op voorbereid. “Dat mag wel zo zijn, maar ik zie op jullie eigen Kawasaki website toch echt diverse foto’s waarbij met de Z900 op circuit wordt gereden, en bij mijn weten heeft dat nog niemand getest, toch? Na een snelle check van de Kawasaki Z900 fotogalerij kon het met het schaamrood op de kaken niet meer worden ontkend en werden de agenda’s al naast elkaar gelegd en een datum geprikt, begin juli op ons gebruikelijk testcircuit Mettet. "Oh, en liefst heb ik geen SE versie met de Öhlins en Brembo componenten, doe mij maar de standaardversie als het effe kan."
En nu staan we dus hier in de paddock van circuit Mettet onder een heerlijk zomers zonnetje, met een standaard Z900 waarvan ik enkel even de spiegels heb verwijderd omdat deze de bewegingsvrijheid van mijn helm wat beperken als ik mijn hoofd naast de motor positioneer in de bocht. Dan is er geen ontkomen aan... En zeg nou zelf, dit ziet er toch gewoon vet uit?Geen gedoe met bokjes en bandenwarmers, enkel even wat lucht laten ontsnappen uit de nieuwe set Bridgestone S23 banden, een paar klikjes meer veervoorspanning en wat extra demping, het blokje wordt netjes warmgedraaid en zo wordt de eerste sessie vol goede moed gestart.
Het eerste rondje wordt gebruikt om de bandjes netjes op temperatuur te brengen en in de eerste vliegende ronde zit ik al met de linkervoetsteun tegen het asfalt, ik had dus beter ook maar meteen de pinnetjes van de voetsteunen geschroefd. Dus stuur ik aan het eind van de eerste vliegende ronde de Z900 direct maar weer even de paddock in, waar binnen een minuutje de pinnetjes er vakkundig worden afgeschroefd door enkele behulpzame handen, waarna ik zonder al te veel rijtijdverlies weer de baan op kan gaan. Daar waar de motor op straat mee imponeerde doet ‘ie dat op circuit nu ook, wat een héérlijk motorblok is dit! Krachtig én soepel van onderuit, heel mooi lineair en met best nog wel wat motorrem.
Het blok pakt zo mooi op en de gasrespons is zo fantastisch dat er geen enkel argument is te bedenken om niet met de meest ‘agressieve’ gasrespons en minst ingrijpende versie van tractiecontrole te rijden, en dus wordt de rijmodus Sport geselecteerd en de tractiecontrole uitgeschakeld. Het duurt niet lang voordat ik de nieuwe hellingshoeklimiet heb gevonden, waarbij mijn teenslider en de voetsteun gezamenlijk over het asfalt schrapen. Een limiet die trouwens best aanzienlijk is, de hellingshoeksensor in het TFT-display geeft
Flyscreen houdt je goed uit de wind. Vering is goed bereikbaar. Zo zien we dat graag
Akra oogt veel fraaier en klinkt ook mooier (maar niet luider). Achterkant is fraai
Niks van te zeggen, van die hellingshoeken. Wel effe de pinnetjes verwijderen
Remt goed, alleen het ABS grijpt op circuit (te) vroeg in. Bomvol elektronica nu, waaronder zelfs cruise controle. Niet dat je daar iets aan hebt op circuit, maar toch...
aan het einde van de eerste sessie een indrukwekkende waarde aan van 54 graden links en 53 graden rechts, das echt niet verkeerd!
Ook niet verkeerd is de Nissin rempartij, met veel gevoel en goed te doseren. Het enige dat me in negatieve zin opvalt is dat bij stevig en laat remmen de ABS regelmatig wordt geactiveerd, terwijl ik eigenlijk zelfs nog iets later had willen remmen. Einde eerste sessie meten we bij binnenkomst eerst de bandendruk nu de bandjes lekker heet staan, en pas ik de druk aan naar 1.85 bar achterzijde en 2.35 bar voorzijde, en aangezien het ABS-systeem niet uitschakelbaar is verwijder ik in het zekeringskastje de ABS-zekering. Het is dat of volgens Ed een burn-out maken, ook dan wordt het ABS automatisch gedeactiveerd, zo heeft hij in het verleden al meermaals laten zien. We houden het maar netjes vandaag, burn-outs worden in de paddock niet gewaardeerd en ook Kawasaki zal d’r niet blij mee zijn.
De volgende sessie kan dus nog net wat harder worden geremd en door het aanhouden van vloeiende rijlijnen belast ik de vering ook niet te abrupt en ook deze kan het best wel aardig bolwerken. Ik rij vandaag in de op een na snelste groep en zet uiteindelijk een hele nette 1”15 als snelste rondetijd op de klok, hoewel getuige de flex en beweging die ik onder me voel het rijwielgedeelte dan al wel aardig op de limiet zit. Een seconde of 2 per ronde langzamer is de fiets echter helemaal in zijn element, stabiel en in balans. Bijkomend voordeel is dan ook nog eens dat je voetsteunen en je tenen heel blijven, en laten we eerlijk wezen: met rondetijden in de 1 minuut en 17 seconden kun je dus een aardig stukje meeblazen met het veelal sportieve geweld op een circuitdag.
Conclusie
Dat Kawasaki met de voor 2025 compleet vernieuwde Z900 de populaire Naked nog beter heeft gemaakt hadden we eerder dit jaar in Benidorm met de standaardversie en in eigen land en België met de SE-versie al ontdekt, maar na een dagje Mettet weten we nu ook dat Kawasaki dus duidelijk niet heeft overdreven door op hun eigen website foto’s te plaatsen de nieuwe Z900 op circuit.
Tsja, iemand moest dat testen hè, graag gedaan… Dus… bandenspanning aanpassen, spiegels eraf (en voor de gevorderde rijders: pinnetjes uit de voetsteunen) en de Z900 zal je niet teleurstellen. Zolang je maar niet de ambitie hebt om de snelste rondetijd van de dag te noteren.
Technische gegevens
Merk/model | Kawasaki Z900 |
Motor | |
Type | viercilinder lijnmotor |
Koelsysteem | vloeistofkoeling |
Cilinderinhoud | 948 cc |
Boring x slag | 73,4 x 56 mm |
Compr. verh. | 11,8:1 |
Klepaandrijving | DOHC, 4 kleppen per cilinder |
Ontsteking | Digitaal, 4 rijmodi, instelbare tractie controle |
Starter | Elektrisch |
Benzinetoevoer | Keihin Injectie, 36 mm gasklephuizen ride-by-wire gasklepbediening |
Smering | wet sump, geforceerd |
Vermogen | 124 pk @ 9.500 tpm |
Koppel | 97 Nm @ 7.700 tpm |
Transmissie | |
Aantal versnellingen | 6, constant mesh, up/down quickshifter |
Eindoverbrenging | o-ring ketting |
Koppeling | nat, meervoudige plaat, kabelbediend, slip-assist |
Chassis | |
Frame | Stalen vakwerk buizenframe |
Wielbasis | 1.450 mm |
Balhoofdhoek | 24,7° |
Naloop | 110 mm |
Vering voor | KYB Upside-Down 41 mm, volledig instelbaar |
Vering achter | KYB Bottom link Uni-Track, veervoorspanning en uitgaande demping instelbaar |
Veerweg voor | 120 mm |
Veerweg achter | 140 mm |
Voorrem | Dubbele schijf 300 mm, Nissin radiale 4-zuiger remklauw, bochten-ABS |
Achterrem | Enkele schijf 250 mm , 1-zuiger remklauw, bochten-ABS |
Voorband | 120/70 ZR 17" |
Achterband | 180/55 ZR 17" |
Afmetingen | |
Lengte | 2.065 mm |
Breedte | 830 mm |
Hoogte | 1.075 mm |
Zadelhoogte | 830 mm |
Gewicht | 213 kg rijklaar |
Tankinhoud | 17 liter |
Reserve | n.b. |
Gegevens | |
Rijbewijsklasse | A |
Garantie | 2 jaar |
Adviesprijs NL | € 11.199,00 |
Adviesprijs BE | € 9.999,00 |
Importeur NL | Kawasaki Motors Europe |
www.kawasaki.nl |