MotoGP COTA: Marc Marquez crasht, Bagnaia wint, Alex Marquez leidt WK
Met al zeven overwinningen op naam en op zaterdag als eerste coureur in de geschiedenis zijn 8e pole position op een circuit te hebben gerealiseerd was Marc Marquez op voorhand de torenhoge favoriet voor de overwinning op het Circuit of the Americas, maar regen zette alles op z'n kop.
Dat begon al voor de start. Als gevolg van het onstuimige weer en regen vlak voor de Moto2 race was het voor de MotoGP-coureurs een waar bandenpoker. Na de verkenningsronde, waar Fabio Quartararo onderuit ging, werd de verwarring alleen maar groter en mondde uit in totale chaos toen Marc Marquez seconden voor de start van de opwarmronde van de grid rende om zijn machine te wisselen.
Meerdere coureurs volgden Marquez, waarna de wedstrijdleiding besloot de start uit te stellen en de weersontwikkeling af te wachten. Om 14:10 uur lokale tijd ging de pitstraat weer open, waarna een versnelde startprocedure volgde, de lengte van de race nu 19 ronden.
Bij het doven van de rode lichten nam Marc Marquez geheel volgens de verwachtingen de leiding in de race, bouwde de eerste ronde meteen een voorsprong van ruim een seconde op, liep daarna alleen maar verder uit en leek met twee vingers in zijn neus op weg naar zijn zesde overwinning op rij in rood, zijn achtste op COTA.
In de negende ronde werden de listige omstandigheden Marquez echter fataal. Hij sneed de cerbstones in bocht 5 iets te veel af, kwam daardoor op het natte deel en ging meteen op hoge snelheid over het voorwiel onderuit. Na 2019 met Honda en in 2024 met Gresini Ducati zijn derde crash in leidende positie. Marc pakte zijn GP25 weer op, maar was met een afgebroken rechter voetsteun kansloos en reed in de 13e ronde terug naar de pits.
De crash van Marc Marquez gaf de leiding in handen van Pecco Bagnaia, die bij de start was opgeklommen naar de derde plaats achter Alex Marquez en na drie ronden intensieve strijd en positiewisselingen over en weer definitief de tweede plaats in handen kreeg en afstand nam van de jongste van de Marquez' broers, maar tegelijkertijd het gat op Marc ook groter zag worden.
Bagnaia reed onbedreigd naar zijn allereerste overwinning van het seizoen en maakte daarmee in een klap 25 punten van zijn achterstand op Marc Marquez goed, terwijl Alex Marquez met zijn zesde tweede plaats op rij nu met 1 punt verschil op Marc de nieuwe leider is in het WK - voor het eerst in zijn carrière.
Op iets meer dan een seconde van Alex Marquez maakte Fabio Di Giannantonio het podium compleet. Franco Morbidelli en Jack Miller maakten de top 5 compleet. Pedro Acosta, Joan Mir, Johann Zarco En Fermin Aldegeur waren ook met als Marc Marquez door de listige baan verrast en onderuit gegaan, terwijl Brad Binder in zesde positie met een technische issue had moeten opgeven.
MotoGP COTA, uitslag race:
Rijder | Team | Merk | Uitslag | ||
1 | Pecco Bagnaia | ITA | Ducati Lenovo Team | Ducati | 19 ronden |
2 | Alex Marquez | ESP | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | +2.089 |
3 | Fabio Di Giannantonio | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | +3.594 |
4 | Franco Morbidelli | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | +10.732 |
5 | Jack Miller | AUS | Prima Pramac Yamaha MotoGP | Yamaha | +11.857 |
6 | Marco Bezzecchi | ITA | Aprilia Racing | Aprilia | +12.238 |
7 | Enea Bastianini | ITA | Red Bull KTM Tech3 | KTM | +12.815 |
8 | Luca Marini | ITA | Repsol Honda Team | Honda | +15.646 |
9 | Ai Ogura | JPN | Trackhouse MotoGP Team | Aprilia | +16.344 |
10 | Fabio Quartararo | FRA | Monster Energy Yamaha MotoGP Team | Yamaha | +18.255 |
11 | Alex Rins | ESP | Monster Energy Yamaha MotoGP Team | Yamaha | +24.256 |
12 | Raul Fernandez | ESP | Trackhouse MotoGP Team | Aprilia | +27.938 |
13 | Augusto Fernandez | ESP | Prima Pramac Yamaha MotoGP | Yamaha | +35.740 |
14 | Maverick Viñales | ESP | Red Bull KTM Tech3 | KTM | +42.724 |
15 | Lorenzo Savadori | ITA | Aprilia Racing | Aprilia | +46.397 |
16 | Somkiat Chantra | THA | IDEMITSU Honda LCR | Honda | +63.601 |
17 | Johann Zarco | FRA | CASTROL Honda LCR | Honda | +2 ronden |
DNF | |||||
Fermin Aldeguer | ESP | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | +3 ronden | |
Marc Marquez | ESP | Ducati Lenovo Team | Ducati | +7 ronden | |
Brad Binder | RSA | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | +7 ronden | |
Joan Mir | ESP | Repsol Honda Team | Honda | +8 ronden | |
Pedro Acosta | ESP | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | +9 ronden |
Tussenstand:
Rijder | Team | Merk | Punten | ||
1 | Alex Marquez | ESP | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | 87 |
2 | Marc Marquez | ESP | Ducati Lenovo Team | Ducati | 86 |
3 | Pecco Bagnaia | ITA | Ducati Lenovo Team | Ducati | 75 |
4 | Franco Morbidelli | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | 55 |
5 | Fabio Di Giannantonio | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | 44 |