Zoeken

Bajaj trekt de touwtjes strak bij KTM – en Neumeister zoekt een redder voor het MotoGP-project

20 november 2025
De machtswissel bij KTM is compleet: Bajaj heeft het stuur overgenomen, maar binnen de MotoGP-operatie hangt zware druk. CEO Gottfried Neumeister moet 50% kosten schrappen én een investeerder vinden. Dient Oostenrijks industrieel zwaargewicht Stephan Zöchling zich opnieuw aan?

Met de definitieve overname van Pierer Bajaj AG door Bajaj Auto BV is een tijdperk afgesloten. Wat begon als een strategische alliantie in 2007, eindigt in 2025 met een volledige machtsovername: Bajaj bezit nu honderd procent van Pierer Bajaj AG en daarmee 74,9% van het moederbedrijf van KTM. De naamsverandering naar Bajaj Mobility AG markeert een nieuwe toekomst, maar vooral ook een strenge reorganisatie die in Oostenrijk diepe sporen trekt.

Een deal die KTM redde – maar niet zonder gevolgen

In mei 2025 pompte Bajaj al 800 miljoen euro in het bedrijf om de financiële meltdown af te wenden. De Europese Commissie gaf in november groen licht voor de volledige overname, waarna de transactie binnen dagen werd afgerond. Formeel staat KTM nu onder Indiase controle, al benadrukt CEO Neumeister dat het merk “Oostenrijks blijft” en zelfstandig blijft ontwikkelen.

Toch is de realiteit minder romantisch. De nieuwe meerderheidseigenaar Rajiv Bajaj wil dat de kosten in Oostenrijk met de helft worden verlaagd. Met de productie die al twee keer drie maanden stillag door onderdelen­tekorten, slechts 120.000 verwachtte verkopen in 2025 (tegen 382.555 in topjaar 2023) en een personeelsbestand dat in Oostenrijk is geslonken tot 1.400 productiemedewerkers, is de druk enorm.

MotoGP: prijzig prestigeproject onder vergrootglas

Het komt op het slechtst mogelijke moment, want juist nu moet KTM bepalen of het verdergaat in de MotoGP. Het raceprogramma kost circa 60 miljoen euro per jaar, terwijl de resultaten in 2025 teleurstellen: de RC16 won al meer dan vier jaar geen droge race en Brad Binder zakte terug naar de elfde plaats in het kampioenschap – zijn slechtste seizoen sinds zijn rookiejaar.

Bajaj heeft nog altijd niet bevestigd of het de race-operatie wil blijven financieren. En dus is KTM op zoek naar een externe investeerder. CFMOTO werd in Munderfing gesignaleerd, maar een deal bleef uit. Volgens paddock-geruchten zou KTM een vraagprijs van 100 miljoen euro hebben gehanteerd – niet bepaald realistisch voor een machine die al jaren niet wint.

En dan duikt plots Stephan Zöchling weer op

Daarmee komt de naam van Stephan Zöchling opnieuw in beeld. De Remus-CEO, industrieel zwaargewicht en bekende geldschieter, is al eerder van levensbelang geweest: zijn Dapepo Holding pompte eind 2024 zo’n 65 miljoen euro in het Pierer-concern. Een conflict over terugbetaling leidde in 2025 tot een kort maar hevig gevecht met Stefan Pierer, waarna Zöchling moest vertrekken uit de Raad van Commissarissen.

Maar volgens Neumeister “zou KTM zonder Zöchling failliet zijn gegaan”. En opvallend: bij de MotoGP-finale in Valencia liep hij opnieuw aan de zijde van de CEO. Zijn politieke en economische connecties in Oostenrijk zijn breed, zijn interesse in KTM nooit verdwenen en de noodzaak van een externe MotoGP-partner urgent. Zöchling staat daarmee opnieuw op de radar als potentiële sleutelspeler.

Stabiliteit is terug – maar het venster is kort

Met de nieuwe aandeelhoudersstructuur, de verhuizing van het hoofdkantoor van Wels naar Mattighofen en de komst van CFO Petra Preining heeft KTM weer lucht. Voorraadreductie verloopt sneller dan verwacht en de dealercommunicatie moet de productie beter afstemmen op marktvraag.

Maar Neumeister heeft weinig tijd: zijn contract loopt slechts tot augustus 2026, terwijl hij pas in 2027 een echte “turnaround” verwacht. In een bedrijf dat nu volledig onder Bajaj valt, wordt zijn speelruimte daarmee precair.

De toekomst van KTM hangt niet langer alleen af van motorfietsen, maar van geopolitiek, industriële belangen en een raceprogramma dat zowel goud waard als loodzwaar is. Bajaj heeft de touwtjes strak in handen, maar voor MotoGP moet iemand anders de portemonnee trekken. De grote vraag: is Stephan Zöchling opnieuw de man die KTM uit de brand kan helpen?