Ducati DesertX: voor Xtreem offroad werk
Dat Ducati met de nieuwe DesertX een opvallende verschijning op de markt heeft gezet valt niet te ontkennen, maar toch hebben we wel het idee dat de ontwerpers in Borgo Panigale door iets uit Mattighofen zijn geïnspireerd, iets dat het label Husqvarna draagt en als Norden 901 door het leven gaat. Vervang de enkele koplamp van de Norden door de dubbele van DesertX en je komt al een heel end.
Volgens Ducati vertegenwoordigt het ontwerp van de DesertX, waarvan het project in 2019 werd gestart toen op de EICMA in Milaan een concept onder dezelfde naam aan het grote publiek werd gepresenteerd, een hedendaagse interpretatie van de lijnen van de Enduro fietsen uit de jaren '80 van de vorige eeuw.
DesertX is visueel samengesteld uit 3 hoofdelementen: een uniek volume dat de tank en de zijpanelen omvat, het zadel en het windscherm dat de kenmerkende dubbele koplamp belichaamt en de originaliteit van deze motorfiets nog verder versterkt. Daarnaast wordt stilistische nadruk gelegd door het gebruik van zwarte en witte vlakken. De oppervlakken die in contact komen met de rijder zijn voldoende groot en harmonieus met elkaar verbonden om elke off-road rijfase beter te ondersteunen.
Het rijwielgedeelte van de nieuwe Ducati DesertX omvat een nieuw stalen vakwerkbuisframe, dat in combinatie met de lange veerwegen met speciale instellingen zelfs onder de meest veeleisende off-road omstandigheden effectief z'n werk moet doen. Ducati claimt dat optimalisatie van alle componenten moet hebben geleid tot een efficiënte fiets met een drooggewicht van 202 kilo.
Mooie woorden van Ducati, maar waar gaat het nu eigenlijk over. De DesertX kan worden gezien als de next level Multistrada Enduro, waarbij de Italianen nu bewust een eigen pad zijn gaan bewandelen, in plaats van de zoveelste kopie van de GS te lanceren.
De wielkeuze van 21" voor en 18" achter geeft aan dat offroad de hoogste prioriteit heeft gehad. Voor wat de vering betreft is een beroep op Kayaba gedaan, de 46 mm upside down heeft 230 mm veerweg, de monoshock genereert 220 mm veerweg aan het achterwiel. De bodemvrijheid is 250 mm, royaal genoeg om serieus offroad te gaan.
De DesertX wordt aangedreven door de bekende 937cc Testastretta 11°, die tegenwoordig dienst doet in de Monster, Hypermotard 950, Supersport 950 en Multistrada V2. De desmodromische vierkleps V-twin levert 110 pk bij 9.250 tpm en een maximum koppel van 92 Nm bij 6.500 tpm.
Het blok heeft dezelfde updates gehad als bij de Monster en Multistrada V2, inclusief de extreem lichtere en compacte 8-plaats koppeling en versnellingsbak met gelagerde tandwielkast om wrijving te verminderen. Ten opzichte van de vorige versie is 1,7 kilo aan gewicht bespaard.
Ten opzichte van de bak van de Multi V2 zijn de overbrengingsverhoudingen wel flink aangepast. De eerste en tweede versnelling zijn veel korter gemaakt, om te voorkomen dat het blok tijdens zware offroad passages snel doodvalt. De zesde versnelling is daarentegen juist langer gemaakt om op de snelweg minder toeren te draaien - en daarmee het verbruik te reduceren.
Wat elektronica betreft kent DesertX 6 rijmodi, waarbij je de keuze hebt uit 4 Power Modes: Full, High, Medium en Low. De belangrijkste nieuwe kenmerken zijn de specifieke instellingen voor de Enduro rijmodus en de introductie van een nieuwe Rally rijmodus, naast Sport, Touring, Urban en Wet.
De Enduro Riding Mode, dankzij het lagere vermogen en de speciaal ontworpen controle-instellingen, stelt de rijder in staat om de meest veeleisende onverharde wegen met meer veiligheid aan te pakken en maakt het gemakkelijker voor minder ervaren gebruikers om off-road te rijden. De Rally Riding Mode daarentegen, met volledig motorvermogen en verminderde elektronische ondersteuning, is ontworpen voor meer ervaren rijders die het beste willen halen uit de off-road prestaties van de DesertX.
Elke rijmodus kan, mede dankzij de aanwezigheid van de Bosch IMU, het karakter van het motorblok veranderen door aanpassing van de Engine Brake Control (EBC), Ducati Traction Control (DTC), Ducati Wheelie Control (DWC), Ducati Quick Shift (DQS) Up & Down en ABS Cornering.
Dat laatste kan op 3 niveaus worden ingesteld om zich aan elke situatie aan te passen. In de off-road rijmodi (Enduro en Rally) kan ABS Cornering ook volledig worden uitgeschakeld via een specifieke knop op het stuur.
Het dashboard van de DesertX, dat volgens Ducati zo is gepositioneerd dat het zowel zittend als staand goed afleesbaar moet zijn, bestaat uit een 5” TFT-kleurendisplay met hoge resolutie. Het TFT heeft Bluetooth connectiviteit om het Ducati Multimedia Systeem te integreren, voor muziek, inkomende/uitgaande gesprekken of de optionele Turn-by-Turn navigatie, waarmee de route direct in het dashboard wordt weergegeven.
Te kiezen valt uit twee standaard Info Modes: Standard en Rally. De Standaard optie voorziet in alle weginformatie: toerenteller en snelheidsmeter zijn duidelijk zichtbaar, evenals de ingeschakelde versnelling, het brandstofniveau en andere nuttige reisinformatie.
De tripmasterfunctie maakt deel uit van de Rally Info Mode. Deze simuleert de werking van de tripmaster die op rally-motorfietsen wordt gebruikt en maakt het mogelijk de kilometeraanduiding handmatig aan te passen, met behulp van de knoppen links op het stuur.
De ergonomie van de nieuwe DesertX is zoals gezegd ontwikkeld met offroad in het achterhoofd. De driehoeksverhouding zadel/voetsteun/stuur komt dan ook het best tot z'n recht wanneer je op de steppen staat, maar moet ook bij het rijden op de weg een goed comfort bieden.
Het zadel is 875 mm hoog, maar is wel slank van vorm waardoor je toch makkelijk je voeten aan de grond moet krijgen. Als accessoire is een verlaagd zadel leverbaar en dankzij een ad-hoc kit kan de zadelhoogte vervolgens nog verder worden verlaagd.
Standaard is een benzinetank met 21 liter inhoud voorzien. Mocht dat niet voldoende voor je zijn: optioneel kan nog een extra 8 liter tank aan de achterzijde worden gemonteerd, waarbij de benzine automatisch van de achterste naar de voorste tank wordt verplaatst zodra het brandstofpeil in de hoofdtank onder een bepaald niveau zakt.
De DesertX zal verkrijgbaar zijn bij de officiële Ducati dealers vanaf eind mei 2022 voor 18.390 Euro in Nederland en 16.290 Euro in België. Er is ook een 35-kW versie voor rijders met een A2 rijbewijs. Ducati biedt de exclusieve "4Ever Ducati" garantie, geldig voor 4 jaar met onbeperkt aantal kilometers, die vertrouwt op de service die wordt aangeboden door het hele netwerk van dealers.