29 september 2019

WK Superbike Magny Cours: Bautista crasht, 5e wereldtitel voor Rea

Jonathan Rea heeft in Magny Cours het onmogelijke mogelijk gemaakt. De 32-jarige Noord-Ier schreef na een intens gevecht met Michael van der Mark de tweede race op naam en schreef daarmee dankzij de crash van Bautista zijn vijfde wereldtitel bij. Alex Lowes maakte het podium compleet.

Tijdens de wintertrainingen had het er voor Jonathan Rea nog allemaal rooskleurig uitgezien, maar vanaf de eerste race leek het tij voor de 4-voudig wereldkampioen te zijn gekeerd en werd door nieuwkomer Alvaro Bautista op de nieuwe Panigale V4 R de dienst uitgemaakt. 

Elf wedstrijden schreef Bautista op naam (en dat hadden er zelfs twaalf kunnen zijn als de Tissot Superpole sprintrace in Assen vanwege sneeuw niet was afgelast) en tien keer was Jonathan Rea best of the rest geweest, de tweede race in Assen had hij ook zijn meerdere moeten erkennen in Michael van der Mark. Zijn achterstand op Bautista was inmiddels tot 53 punten opgelopen.  

Vanaf Imola keerde echter het tij voor Rea. De pole position ging weliswaar aan z'n neus voorbij, maar hij schreef wel de eerste race en de Tissot Superpole sprintrace op naam - dat hadden zelfs drie overwinningen dat weekend kunnen zijn als race 2 vanwege hevige regenval niet was afgelast. Met Bautista tweede in race 1 en derde in de sprintrace had Rea het verschil tot 43 punten teruggebracht.

De daaropvolgende race leek het geluk weer aan de zijde van Bautista, die voor eigen publiek de eerste race domineerde, terwijl Rea voor het eerst sinds Brno vorig jaar, toen hij door teamgenoot Sykes van de motor werd gereden, niet op het podium stond. Ook de Tissot Superpole sprintrace greep Rea naast het podium, terwijl Bautista zijn 13e overwinning bijschreef en met 61 punten voorsprong de tweede race inging. 



Die tweede race was echter het keerpunt van het seizoen. In leidende positie ging Bautista onderuit, wist nog wel zijn race te vervolgen maar finishte op een puntloze 16e plaats, terwijl Rea achter Michael van der Mark op de tweede plaats finishte en daarmee in een klap zijn achterstand tot 41 punten terugbracht. 

Vanuit Jerez werd koers richting Rimini gezet voor de zevende ronde van het WK Superbike op het circuit van Misano, waar Rea vanaf de pole position de eerste race op naam schreef, maar in de verregende sprintrace een merkwaardige schuiver had, maar nog wel op de vijfde plaats wist te finishen, terwijl Bautista de race op naam schreef. 

Race 2 was echter een herhaling van race 2 in Jerez, Bautista ging in leidende positie onderuit en verloor 25 punten op Jonathan Rea voor wie het de vierde overwinning van het seizoen was. In twee weken tijd was het verschil van 61 punten tot 16 punten teruggebracht. 

In Donington Park was Rea het hele weekend dominant, scoorde zijn eerste triple van het seizoen en had daarmee in een klap 24 punten voorsprong op Bautista, die in de eerste race opnieuw onderuit was gegaan. 

Een week later in Laguna Seca volgde de genadeklap, Rea schreef de eerste race en de sprintrace op naam, Bautista ging in eerste race zelf onderuit en werd in de tweede race bij de start door Toprak Razgatlioglu gekatapulteerd, blesseerde zijn schouder en was meteen voor de tweede race uitgeschakeld. In tijdsbestek van een maand had Rea zijn achterstand van 61 punten in een voorsprong van 81 punten omgezet.

Met winst in race 1 en de sprintrace bouwde Rea in Portimao zijn voorsprong verder uit, maar leverde in race 2 weer 5 punten in op Bautista die zijn 15e overwinning bijschreef, maar desondanks zijn achterstand tot 91 punten op had zien lopen. 

Met na afloop van de negende ronde in Magny Cours nog 124 punten te vergeven zou Jonathan Rea in theorie al in Frankrijk tot wereldkampioen kunnen worden gekroond, als hij 35 punten meer zou scoren dan Bautista. Race 1 en de sprintrace finishte Rea op de tweede plaats achter Toprak Razgatlioglu, terwijl Bautista in beide races op de vijfde plaats eindigde.

Met nu 104 punten voorsprong was er maar één kans voor Rea om zijn vijfde wereldtitel in Magny Cours veilig te stellen. Hij moest winnen en Bautista moest niet finishen. En precies dát gebeurde, met dank aan Toprak Razgatlioglu die na Bautista in de tweede ronde in te hebben gehaald onderuit ging, waarop Bautista geen schijn van kans had en over de machine van de Turkish Puccetti coureur onderuit ging. 

Michael van der Mark hield lange tijd de spanning erin en was het overgrote deel van de race Rea de baas, maar moest in de slotfase toch het hoofd buiten voor de 32-jarige Noord-Ier voor wie zijn 5e wereldtitel een feit was. 

WK Superbike Magny Cours, uitslag race 2:

RijderTeamUitslag
1Jonathan ReaGBRKawasaki Racing TeamKawasaki ZX-10RR21 ronden
2Michael van der MarkNEDPata Yamaha WorldSBK TeamYamaha YZF-R1+0.862
3Alex LowesGBRPata Yamaha WorldSBK TeamYamaha YZF-R1+1.702
4Chaz DaviesGBRARUBA.IT Racing - DucatiDucati Panigale V4 R+4.014
5Loris BazFRATen Kate RacingYamaha YZF-R1+4.989
6Marco MelandriITAGRT Yamaha WorldSBKYamaha YZF-R1+19.939
7Leon HaslamGBRKawasaki Racing TeamKawasaki ZX-10RR+20.130
8Tom SykesGBRBMW Motorrad WorldSBK TeamBMW S1000RR+20.305
9Leon CamierGBRMoriwaki Althea Honda TeamHonda Fireblade SP2+26.564
10Jorti TorresESPTeam Pedercini RacingKawasaki ZX-10RR+27.855
11Leandro MercadoARGOrelac Racing VerdnaturaKawasaki ZX-10RR+30.190
12Eugene LavertyGBRTeam GoElevenDucati Panigale V4 R+32.283
13Sylvain BarrierFRABrixx PerformanceDucati Panigale V4 R+48.000
14Ryuichi KiyonariJPNMoriwaki Althea Honda TeamHonda Fireblade SP2+48.298
15Markus ReitenbergerGERBMW Motorrad WorldSBK TeamBMW S1000RR+48.703
16Allessandro DelbiancoITAAlthea Mie Racing TeamHonda Fireblade SP2+54.384
17Ruben RinaldiITABARNI Racing TeamDucati Panigale V4 R+3 ronden
DNF
Sandro CorteseGERGRT Yamaha WorldSBKYamaha YZF-R1
Alvaro BautistaSPAARUBA.IT Racing - DucatiDucati Panigale V4 R
Toprak RazgatliogluTURTurkish Puccetti RacingKawasaki ZX-10RR

 

Tussenstand: 

RijderPunten
1Jonathan ReaGBR544
2Alvaro BautistaSPA415
3Alex LowesGBR279
4Michael van der MarkNED274
5Toprak RazgatliogluTUR260

 

Door:

Motorfreaks

Deel