Dubbeltest: Mash Belena 125 en Belena 300
Daar zit muziek in
Tekst: Ed Smits
Fotografie: Pien Meppelink
Hit the Road
Het verhaal van Mash blijft dat van een jongensdroom. Van mening zijn dat ’t anders kan is een ding, maar om daadwerkelijk de daad bij het woord te voegen en vanuit het niets een compleet nieuw merk uit de grond stampen is op zich al superstoer, laat staan dat je in eigen land dan ook nog eens binnen no-time uitgroeit tot het allergrootste merk in het 125cc segment. Dat klinkt als een verhaal uit het dikke sprookjesboek van de gebroeders Grimm, alleen is het dat niet. Het is het echte verhaal van Frédéric Fourgeaud, voormalig President van SIMA (Société d'Importation de Motos et Accessoires), Niet druk op de terrasjes hierzo, maar wat wil je, zomer 2023 is het niet de vraag of, maar hoe laat 't gaat regenendie in 2012 Mash Motorcycles oprichtte. Het was in Levernois, in de buurt van Beaune in Bourgondië, dat de schetsen van de eerste Mash motorfiets werden onthuld. Geïnspireerd door de jaren zeventig was Mash het eerste 125cc motormerk dat de "retro-klassieke" stijl had toegepast.
De 125cc modellen bleken in eigen land een schot in de roos, in slechts enkele jaren tijd groeide Mash uit tot het grootste merk in de 125cc. In de loop der jaren werd het gamma uitgebreid met modellen in de 250cc, 400cc en 650cc voor beginnend motorrijders evenals ervaren rotten die op zoek zijn naar iets betaalbaars voor erbij. Fourgeaud wist echter als geen ander dat het nog altijd de jeugd is die de toekomst heeft en richtte zich daarnaast dus ook op het 50cc bromfiets-segment. Met als resultaat een stoere line-up aan brommers die qua looks niet voor een echte motorfiets onder doen. Sla er anders nog maar eens onze vergelijkingstest uit 2018 tussen de Tracker 50 en Vooralsnog hebben we mazzel, volgens weeronline had 't al moeten regenenTracker 125 op na. Het meest spraakmakende model uit de pen van Fourgeaud is echter zonder twijfel de X-Ride Classic, een motor die met Yamaha op de tank de reïncarnatie van de XT500 had kunnen zijn. Spot on!
Nu zien we je al denken: “leuk, zo’n stukje geschiedenis, maar wat hebben die retro-klassieke fietsen in hemelsnaam met deze Belena motorscooters te maken? Helemaal niets toch?” In principe heb je dan volkomen gelijk, maar ergens toch ook weer niet. De Belena is namelijk vanuit exact hetzelfde gedachtegoed ontworpen als de gehele motorfiets line-up: “stijl, waar voor je geld, passie, creativiteit en een geest van vrijheid. Het motto van Fourgeaud – en daarmee dat van Mash was niet voor niets “Hit the Road”. Was, want de spraakmakende Fourgeaud is dit jaar helaas veel te vroeg aan de gevolgen van een ongeluk in de werkplaats bezweken.
Waar bij de brommers en motoren (en niet te vergeten de zijspannen, Mash een van de weinige motormerken – zo niet het enige motormerk – ter wereld dat af fabriek motoren én zijspannen produceert), de gehele R&D in Frankrijk wordt gedaan en de productie in China is uitbesteed, is Mash voor de nieuwe lijn maxiscooters nog een stap verder gegaan. “De Belena is van een bestaand model afgeleid, maar dan volledig op de wensen van Mash aangepast”, zegt Jan Ykema, CEO van Mash importeur Moto Mondo die z’n
Dat ziet er toch serieus fraai uit? Zie je zeker niet aan af dat 't nog geen 4.0000 euro kost
Display van de 300 is net effe wat fraaier dan dat van de 125
Daarom zit d'r dus muziek in. FM, maar je kunt ook je eigen muziek streamen. Sleutelloos contact
Ruimte genoeg onder het zadel, maar volgens een collega past er net geen integraalhelm in
vakantie ervoor heeft onderbroken om vandaag voor ons deze presentatie te kunnen doen. Je kunt het ze geeneens kwalijk nemen, motorscooters zijn nu eenmaal een heel andere tak van sport en waarom zou je in hemelsnaam besluiten om zelf het wiel opnieuw uit te vinden? Daarbij, heeft Kawasaki met de J125 en J300 niet exact hetzelfde gedaan, wat in feite Kymco’s met Kawasaki label zijn? Voor het project is Mash trouwens niet met de eerste de beste Chinese fabrikant in zee gegaan. Zhejiang Riya Motorcycle Co. Ltd. is onderdeel van de China Shinning Group in Taizhou City en heeft een productiefaciliteit van bijna 75.000 vierkante meter, waar jaarlijks 150.000 units kunnen worden geproduceerd. Geen kleine jongen dus.
"De Mash Belena belichaamt onze visie op de toekomst van mobiliteit. We hebben deze scooter ontworpen om een moderne, comfortabele en toegankelijke rijervaring voor iedereen te bieden." Jan Ykema citeert Jean-Michel Paquient, algemeen directeur van SIMA en Mash Motorcycles, die sinds het overlijden van Fourgeaud het stokje in Beaune heeft overgenomen, en oog in oog met de twee Belena’s lijkt daar geen woord van gelogen te zijn. Van opvallend vooraanzicht met dagrijverlichting in vorm van een grote X tot eveneens zeer fraaie achterkant en mooie tellerpartij waar je vanuit het zadel zicht op hebt, tot in het kleinste detail is over de maxiscooters ontzettend goed nagedacht. Wat design betreft zijn de Belena 125 en Belena 300 trouwens nagenoeg identiek, het enige verschil dat wij konden ontdekken was het dashboard dat bij beide modellen anders is, met andere tellers en een ander digitaal display, waarbij dat van de 300 een elegantere uitstraling heeft. Uiteraard, zouden we haast zeggen.
Rundumhausen, ehh… Utrecht
We beginnen de route, die ons vanuit Moto Mondo’s thuisbasis in IJsselstein over fraaie buitenwegen naar Woerden brengt, op de Belena 300, die wordt aangedreven door een 300cc viertakt eencilinder motor met elektronische benzine-injectie, goed voor een topvermogen van 17,5 kW (28 pk) bij 7.500 tpm en een maximumkoppel van 25 Nm bij 5.000 tpm. Dat klinkt als niet heel erg veel, maar daar staat tegenover dat ‘ie een drooggewicht van slechts 145 kilo heeft en hoe minder kilo’s je vooruit moet slepen, "Le-do-lo-le-lo-le, le-do-do-le-lo-le. Can't you see? I'm at your feet Wherever, wheneverhoe minder vermogen je nodig hebt. Mash claimt een zeer net verbruik van 3,6 liter op 100 km, 1 op 27,8 op z’n boerenklompennederlands uitgedrukt, wat wij uiteraard niet hebben kunnen checken, maar mocht dat kloppen dat geeft dat de Belena in combinatie met de 12 liter benzinetank wel een nette actieradius van 333 kilometer en 333 meter. Voor de gemiddelde forens dus genoeg om een week woon/werk verkeer te doen.
Met een zithoogte van slechts 760 mm, die voor beide modellen hetzelfde is, is de Belena ook voor de kleineren onder ons super toegankelijk, maar er zit wel een kleine keerzijde aan die medaille. De vloerplaat is namelijk niet zo gevormd dat je je voeten vooruitsteken kunt, waardoor er eigenlijk maar een zit mogelijk is. Voor het dagelijkse woonwerk verkeer of boodschappen doen geen enkel probleem, maar een hele dag zouden we het er niet op volhouden. Niet dat we denken dat er zo maar iemand op het idee zou kunnen komen om met de Belena naar Beaune te gaan, de stad in de Franse Côte-d’Or waar de scooter naar is vernoemd, maar goed… we willen het wel hebben gezegd.
De 300cc eencilinder pakt lekker vlot op en levert meer dan genoeg vermogen om ook na 7 uur ’s avonds op de snelweg op de foto te worden gezet voor post uit Leeuwarden en stuurt lekker ontspannen, hoewel dat als je ’t mij persoonlijk vraagt best wel wat flitsender had mogen zijn. Maar ja, ’t is wel een maxiscooter natuurlijk en die sturen nou eenmaal wat trager. Wat luxe betreft is de Belena van alle gemakken voorzien, met een sleutelloos contact, een opbergvak in de kuip en een riante ‘kofferbak’ onder het zadel waar genoeg sixpacks bier in kunnen voor een gezellige avond, maar die Zal het volume hier maar wat zachter zetten, die ze al kijken allemaalvolgens een collega nét te klein is voor een integraalhelm. Dat neem ik dan maar van ‘m aan, met het schaamrood op de kaken moet ik je toegeven dat niet te hebben gecheckt. Wat stom, sorry!
Waarschijnlijk omdat ik te druk ben geweest om de juiste radiozender te vinden in het tweede digitale display net onder het stuur, waarmee beide Belena scooters standaard zijn uitgerust. Het geluid uit de speakers valt nog helemaal niet tegen, zelfs op de snelweg bij snelheden dik boven de 100 km/u zijn de klanken van Shakira goed te horen, maar een volumeknopje was denk ik wel wat prettiger geweest dan de +/- knopjes naast het display. Geen flauw idee naar welke zender we aan het luisteren zijn, maar voor nu vinden we ’t wel prima zo. Je hebt namelijk ook nog de optie om via Bluetooth je smartphone met de Belena te verbinden en dan kun je gewoon je eigen muzieklijst streamen.
In Woerden switch ik over naar de Belena 125, die met een topvermogen van 8,3 kW (13,3 pk) bij 8.500 tpm en een maximumkoppel van 11,6 Nm bij 6.000 tpm aan de eisen van het A1 rijbewijs voldoet en daardoor bij onze zuiderburen ook met het autorijbewijs mag worden gereden, iets waar Ykema zich in Nederland sterk voor aan het maken is. “Het is te zot voor woorden dat binnen één
bNogmaals, fraai, fraai, fraai
Lendesteun kun je verschuiven om meer ruimte te creëren
Zijstandaard en middenbok, maar geen handrem. Wel een rem om met de hand te bedienen, maar da's heel wat anders
Europa er zoveel verschillende rijbewijs-systemen zijn”, zegt hij. “Wij blijven proberen om daar verandering in te krijgen, dat je net als in de ons omringende landen met het autorijbewijs een A1 motorfiets mag besturen, mits je daarvoor een rijcursus hebt gevolgd.” We kunnen ‘m daarin geen ongelijk geven, als er iets is dat Covid-19 ons heeft geleerd, dan is dat wel dat met 10% minder auto’s op de weg het grootste deel van de files al is opgelost.
Positief aan de Belena 125 is dat de kleine eencilinder genoeg puf heeft om met het dagelijkse verkeer mee te komen, maar veel meer dan dat is het niet. Even vlug een auto inhalen mag er dan misschien niet in zitten, maar daar staat tegenover dat de topsnelheid wel zeer acceptabel is. Op de A12 wordt de 120 km/u net niet aangetikt en dat is niet omdat de eencilinder dan buiten adem is, maar omdat we ’t netjes willen houden, de voorrijder niet voorbij willen gaan en we ons niet ver genoeg hebben laten afzakken voor de catch-up. Iets meer ruimte en die 120 was zekers te weten in de pocket geweest en dat is echt he-le-maal geen verkeerde topsnelheid voor een 125cc scooter. Mash claimt trouwens een verbruik van 2,5 liter (1 op 40), wat ‘m een mega-actieradius van 480 kilometer geeft! Wel merk ik op dat in de stad (en dan met name met lage snelheid) de 125cc een stuk minder fris stuurt als z’n grotere broer, maar dat kan ook de nieuwigheid zijn, de door mij gereden blauwe 125 heeft nog een behoorlijk maagdelijke kilometerstand.
Conclusie
Na vanuit het niets een compleet frisse line-up aan betaalbare retro-klassieke modellen op de markt te hebben gezet heeft het Franse Mash haar horizon verbreed met de lancering van twee compleet nieuwe maxiscooters, resultaat van een samenwerking met het Chinese scootermerk Zhejiang. De Belena heeft een zeer fris uiterlijk, een zuinig en superzuinig blok, veel opbergruimte, een sleutelloos contact en een geluidsinstallatie met FM-frequentie en Bluetooth connectiviteit.
Z’n allersterkste troef is echter z’n prijs, de Belena 125 gaat voor € 3.999 over de toonbank, terwijl voor de Belena 300 slechts € 4.999 op tafel hoeft te worden gelegd. Da’s bijna € 3.000 minder dan een XMAX 300, om even een concurrent te noemen. Als daar geen muziek in zit…
Zeer fraai ontwerp, d'r zit muziek in, heel veel scooter voor je geld
Geen ruimte om poten naar voren te steken, sturen van de 125 bij lage snelheid (< 25 km/u)
Technische gegevens
Merk/model | Mash Belena 125 | Maash Belena 300 |
Motor | ||
Type | ééncilinder | ééncilinder |
Koelsysteem | vloeistofkoeling | vloeistofkoeling |
Cilinderinhoud | 125 cc | 300 cc |
Boring x slag | 52,4 x 57,9 mm | 70 x 75,9 mm |
Compr. verh. | 11,0:1 | 10.9:1 |
Klepaandrijving | SOHC, 4 kleppen per cilinder | SOHC, 4 kleppen per cilinder |
Ontsteking | digitaal | TCI |
Starter | Elektrisch | Elektrisch |
Benzinetoevoer | benzine-injectie | benzine-injectie |
Smering | wet sump | wet sump |
Vermogen | 13,3 pk @ 8.500 tpm | 28 pk @ 7.500 tpm |
Koppel | 11,6 Nm @ 6.000 tpm | 25 Nm @ 5.000 tpm |
Transmissie | ||
Aantal versnellingen | CVT variomatic automaat | CVT variomatic automaat |
Eindoverbrenging | V-riem | V-riem |
Koppeling | automatische centrifugaal | automatische centrifugaal |
Chassis | ||
Frame | stalen buisframe | stalen buisframe |
Wielbasis | 1.450 mm | 1.610 mm |
Balhoofdhoek | n.b. | n.b. |
Naloop | n.b. | n.b. |
Vering voor | telescoop, niet instelbaar | telescoop, niet instelbaar |
Vering achter | stereo vering, niet instelbaar | stereo vering, niet instelbaar |
Veerweg voor | n.b. | n.b. |
Veerweg achter | n.b. | n.b. |
Voorrem | enkele schijf, CBS | enkele schijf, ABS |
Achterrem | enkele schijf, CBS | enkele schijf, ABS |
Voorband | 120/80 R 14" | 120/80 R 14" |
Achterband | 130/60 R 13" | 130/60 R 13" |
Afmetingen | ||
Lengte | 2.170 mm | 2.170 mm |
Breedte | 810 mm | 810 mm |
Hoogte | 1.280 mm | 1.280 mm |
Zadelhoogte | 760 mm | 760 mm |
Gewicht | 150 kg droog | 150 kg droog |
Tankinhoud | 12 liter | 12 liter |
Reserve | n.b. | n.b. |
Gegevens | ||
Rijbewijsklasse | A1 | A2 |
Garantie | 3 jaar | 3 jaar |
Adviesprijs NL | € 3.399,00 | € 4.999,00 |
Adviesprijs BE | ||
Importeur | Moto Mondo | Moto Mondo |
www.mash-motors.nl | www.mash-motors.nl |