
Yamaha’s V4-project heeft tot nu toe een hobbelig begin gekend. Terwijl Quartararo en zijn fabriekscollega’s dit seizoen nog gewoon op de vertrouwde inline-four rijden, ontwikkelt het Japanse merk in alle stilte een compleet nieuwe V4. Testcoureur Augusto Fernandez gaf de motor zijn eerste race-uitstapje tijdens de wildcard in Misano in september, en verscheen opnieuw in Sepang.
Het beeld dat Fernandez terugbracht, was niet bemoedigend: tussen zijn eerste en tweede inzet was nauwelijks vooruitgang te zien. Na het weekend in Maleisië klonk de Spanjaard sceptisch over de racepotentie van de machine, waardoor vragen over de haalbaarheid van een volledige overstap naar de V4 in 2026 oplaaiden.
Officieel heeft Yamaha nog geen definitieve beslissing genomen om de V4 volledig in te zetten voor het volgende seizoen, maar het merk heeft zwaar geïnvesteerd in het project. Als laatste fabrikant in de MotoGP die een V4 onderzoekt, ziet Yamaha 2026 ook als een kans om ervaring op te doen met de configuratie voor 2027, wanneer nieuwe technische regels ingaan.
Quartararo liet echter doorschemeren dat de keuze voor de V4 praktisch genomen lijkt. In aanloop naar de Portugese Grand Prix werd de Fransman gevraagd of hij zeker wist dat hij volgend jaar de V4 zou rijden. Zijn antwoord: “Voor mij, wat ik begrijp, ja. Voor mij is het 99% ‘ja’.”

Op de vraag of Yamaha misschien zowel de inline-four als de V4 zou inzetten over het fabrieksteam en Pramac, antwoordde Quartararo duidelijk: “Nee. De 99% is omdat de V4 misschien minder presteert dan de vier-in-lijn en de rijders misschien de vier-in-lijn zouden willen. Maar dit is Yamaha’s beslissing. Wat ik begrijp, is dat we met de V4 racen.”
Ondanks de uitdagingen rondom de V4 hield Quartararo zich opvallend terug van zijn gebruikelijke kritische opmerkingen over Yamaha. Zijn eerste serieuze test met de nieuwe V4 staat gepland direct na de seizoensfinale in Valencia, een cruciale datum voor de relatie tussen de rijder en de fabriek.

Quartararo heeft wel contact gehad met testcoureur Fernandez. Zo gaf hij hem tijdens Sepang één van zijn eigen swingarms om te testen, omdat de V4 last had van trillingen. “Het was iets beter, maar zoals de resultaten laten zien, zit er nog een grote kloof,” aldus de Fransman. “Meer dan dat ik naar zijn data kijk, moeten de engineers precies begrijpen wat ze moeten doen om het gat te dichten.”
Het lijkt erop dat Yamaha met de V4 een hoge inzet durft te nemen: een geheel nieuwe motorconfiguratie, een beperkt ontwikkelingsvenster en de druk van een volledig seizoen in 2026. Voor Quartararo betekent dit dat hij vanaf de start van het nieuwe seizoen aan de slag gaat met een machine die potentieel nog niet zijn volledige snelheid laat zien – een risico dat zowel hem als Yamaha onder druk zet.
Toch toont de reactie van de Fransman vertrouwen in het plan. Zijn inzet op de V4 wordt gezien als een belangrijke stap richting 2027, wanneer de motor de basis zal vormen voor Yamaha’s toekomstige V4-uitdager. De komende test na Valencia wordt dan ook cruciaal voor zowel Quartararo als de fabriek, in een seizoen dat de toon zal zetten voor het MotoGP-tijdperk van Yamaha’s nieuwe motorconfiguratie.
