24 oktober 2026

Ducati bezet volledig sprintpodium

MotoGP Phillip Island: Márquez wint titanenstrijd, zware crash Martin

De laatste MotoGP Sprint ooit op Phillip Island is uitgedraaid op een dramatische wending in de titelstrijd. Marc Márquez won na een zinderend duel met Jorge Martin, die op hoge snelheid onderuitging en per brancard werd afgevoerd. Ducati pakte het volledige podium en Márquez heroverde de leiding in het wereldkampioenschap.

Droge baan, dreigende regen

Na de natte kwalificatie, waarin Marc Márquez de concurrentie op bijna anderhalve seconde had gereden, was de baan voor de Sprint weer volledig opgedroogd. Donkere wolken hingen boven Phillip Island en vlak voor de start vielen nog enkele regendruppels. Toch kozen alle twintig coureurs voor slicks. De gevreesde regen zou uiteindelijk uitblijven.

Márquez vertrok vanaf poleposition, met zijn broer Alex en Johann Zarco naast zich op de eerste startrij. WK-leider Jorge Martin begon vanaf de vierde plaats, naast thuisfavoriet Jack Miller en Raul Fernandez.

De Ducati-coureur had zich op de startgrid opnieuw voorbereid met een serie push-ups. Sinds Motegi gebruikt Márquez deze methode om zijn schouder klaar te maken voor de belasting van een race.

Toen om 15.00 uur lokale tijd de lichten doofden, pakte Márquez meteen de leiding. Martin kende vanaf de tweede startrij een uitstekende start en schoof door naar de tweede plaats, voor Zarco en Alex Márquez. Raul Fernandez en Marco Bezzecchi verloren juist terrein.

Martin gaat vol in de aanval

In de tweede ronde ging Alex Márquez voorbij aan Martin, maar de Aprilia-coureur liet zich niet zomaar opzijzetten. Een ronde later gebruikte hij de slipstream om de Gresini-Ducati op het rechte stuk te passeren en remde hij zich in bocht 1 terug naar de tweede plaats.

Daar bleef het niet bij. Vier bochten later viel Martin ook leider Marc Márquez aan. Zijn eerste poging mislukte, maar nog voor het einde van de ronde wist hij de Ducati alsnog te passeren.

Daarmee ontstond een prachtig gevecht tussen de twee hoofdrolspelers in de titelstrijd. Martin reed in de vierde ronde de snelste raceronde en leek zich langzaam los te maken. Maar een ronde later ging het bijna mis in bocht 4, waardoor Márquez de leiding kon heroveren.

Aan het begin van ronde zes sloeg Martin opnieuw toe. Hij remde Márquez voorbij, maar kon in bocht 2 zijn lijn niet houden. De Ducati-coureur dook direct in het ontstane gat en nam de eerste plaats weer over.

Achter het tweetal had Alex Márquez inmiddels Pedro Acosta teruggepakt, die hem eerder van de derde plaats had verdrongen. Door het voortdurende gevecht aan kop kon de Gresini-coureur opnieuw aansluiting vinden.

Zware crash Martin in bocht 8

In de achtste ronde bereikte het duel zijn hoogtepunt. Martin viel opnieuw aan in bocht 1 en nam de leiding over, maar Márquez counterde meteen in bocht 2. Ook een volgende aanval in bocht 4 wist de Ducati-coureur af te slaan.

Enkele bochten later sloeg het noodlot toe.

Martin kwam in de razendsnelle achtste bocht iets buiten de ideale lijn terecht, verloor de controle over zijn Aprilia en schoof met hoge snelheid het grind in. De crash maakte abrupt een einde aan zijn Sprint en had mogelijk grote gevolgen voor de titelstrijd.

De Spanjaard bleef na zijn val liggen en moest uiteindelijk per brancard worden afgevoerd. Over de ernst van zijn verwondingen was op dat moment nog niets bekend.

Voor Martin was het een bijzonder bittere afloop van een race waarin hij Márquez voortdurend onder druk had gezet en meerdere keren de leiding had overgenomen.

Ducati pakt volledige podium

Na de crash van Martin kreeg Márquez zijn jongere broer Alex achter zich. De Gresini-coureur bleef binnen schootsafstand, maar zette geen aanval meer in.

Daarachter had Fabio di Giannantonio de derde plaats overgenomen, terwijl Marco Bezzecchi zich na zijn matige start naar voren werkte. De Aprilia-coureur kwam uiteindelijk tot de vierde plaats, maar wist het Ducati-trio niet meer te bedreigen.

Ook voor Raul Fernandez eindigde de Sprint voortijdig. De Trackhouse-coureur stuurde vier ronden voor het einde de pitstraat in. De Spanjaard kampte al sinds vrijdag met fysieke problemen, mede als gevolg van zijn vingerblessure uit Mandalika en een nieuwe crash tijdens FP1.

Vooraan hield Márquez alles onder controle. Met een voorsprong van drie tienden op zijn broer Alex kwam hij als winnaar over de finish. Di Giannantonio completeerde het podium en bezorgde Ducati daarmee een indrukwekkende één-twee-drie.

Bezzecchi eindigde als vierde en was daarmee de beste niet-Ducati-rijder. Pedro Acosta pakte de vijfde plaats, gevolgd door Ai Ogura, Brad Binder, Jack Miller en Diogo Moreira.

Gresini-invaller Iker Lecuona kwam slechts vijf honderdsten tekort om als tiende de laatste sprintpunten te pakken.

Na afloop van de Sprint kreeg Ai Ogura een 8 seconden tijdstraf aan de broek vanwege het rijden met te lage bandenspanning. Daardoor is de Japanner buiten de punten gevallen en heeft Lecuona alsnog dat ene punt gekregen.

Márquez pakt WK-leiding

Met zijn overwinning sloeg Marc Márquez twee vliegen in één klap. Niet alleen won hij de allerlaatste Sprint op Phillip Island, ook nam hij de leiding in het wereldkampioenschap over van Jorge Martin.

Voor Ducati betekende de Sprint bovendien een overtuigende revanche na de tegenvallende vrijdag. Waar Aprilia tijdens de Practice nog vier motoren in de top vijf had, waren het nu drie Ducati’s die het podium volledig bezetten.

Toch zal de aandacht na afloop vooral uitgaan naar Jorge Martin. De Aprilia-coureur leek lange tijd op weg naar een rechtstreeks duel met Márquez om de overwinning, maar zag zijn race in bocht 8 op dramatische wijze eindigen.

Met de laatste Grand Prix ooit op Phillip Island nog voor de boeg, is de grote vraag of Martin zondag überhaupt aan de start kan verschijnen. En daarmee heeft de titelstrijd een onverwachte, mogelijk beslissende wending gekregen.

MotoGP Phillip Island, uitslag Sprint:

Rijder Team Merk Uitslag
1 Marc Marquez ESP Ducati Lenovo Team Ducati 13 ronden
2 Alex Marquez ESP BK8 Gresini Racing MotoGP Ducati +0.323
3 Fabio Di Giannantonio ITA Pertamina Enduro VR46 Racing Team Ducati +0.590
4 Marco Bezzecchi ITA Aprilia Racing Aprilia +1.074
5 Pedro Acosta ESP Red Bull KTM Factory Racing KTM +3.689
6 Brad Binder RSA Red Bull KTM Factory Racing KTM +7.433
7 Jack Miller AUS Prima Pramac Yamaha Yamaha +7.782
8 Diogo Moreira BRA LCR Honda Honda +10.722
9 Iker Lecuona ESP BK8 Gresini Racing MotoGP Ducati +10.773
10 Fabio Quartararo FRA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +11.215
11 Enea Bastianini ITA Red Bull KTM Tech3 KTM +11.437
12 Alex Rins ESP Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +11.568
13 Ai Ogura JPN Trackhouse MotoGP Team Aprilia +14.146
14 Franco Morbidelli ITA Pertamina Enduro VR46 Racing Team Ducati +18.277
15 Augusto Fernandez ESP Prima Pramac Yamaha Yamaha +37.945
DNF
Raul Fernandez ESP Trackhouse MotoGP Team Aprilia +5 ronden
Jorge Martin ESP Aprilia Racing Aprilia +6 ronden
Maverick Vinales ESP Red Bull KTM Tech3 KTM +7 ronden
Johann Zarco FRA LCR Honda Castrol Honda +10 ronden
Pecco Bagnaia ITA Ducati Lenovo Team Ducati +11 ronden

 

Tussenstand:

Rijder Team Merk Punten
1 Marc Marquez ESP Ducati Lenovo Team Ducati 365
2 Jorge Martin ESP Aprilia Racing Aprilia 355
3 Marco Bezzecchi ITA Aprilia Racing Aprilia 315
4 Pedro Acosta ESP Red Bull KTM Factory Racing KTM 263
5 Ai Ogura JPN Trackhouse MotoGP Team Aprilia 259

Door:

Motorfreaks

Deel
Alex Márquez
Aprilia
Ducati
Fabio Di Giannantonio
GP Australië
Jorge Martin
Marc Márquez
Marco Bezzecchi
otoGP
Phillip Island