De Grand Prix van Catalunya draaide zondag uit op een van de meest chaotische MotoGP-races van de afgelopen jaren. Eerst ging Alex Marquez in ronde twaalf keihard onderuit nadat hij achterop de plots vertraagde KTM van Pedro Acosta was geknald.
De Ducati van de Gresini-coureur explodeerde daarbij letterlijk in stukken, waarna onderdelen over het circuit vlogen. Fabio Di Giannantonio, Raul Fernandez én Johann Zarco werden geraakt door rondvliegend puin.
“Mijn voet werd paars”
Zarco kreeg een onderdeel tegen zijn linkervoet en voelde meteen dat het serieus was.
Volgens de Fransman had hij in de pitbox “helse pijn”, waarna zijn voet vrijwel direct paars begon te kleuren. Het team legde ijs op de blessure, waardoor de ergste pijn iets afnam.
Achteraf beseft Zarco echter dat hij op dat moment had moeten stoppen.
De beelden van de zware crash van Alex Marquez én de klap tegen zijn voet hadden hem mentaal volledig uit balans gebracht. Toen de eerste herstart begon, zat hij naar eigen zeggen “niet meer echt in de race”.
Nieuwe zware crash
Juist bij die eerste herstart ging het vervolgens opnieuw verschrikkelijk mis.
Zarco kwam minder goed weg dan bij de oorspronkelijke start en belandde midden in het drukke verkeer richting bocht 1. Daarbij werd hij in de slipstream van Luca Marini meegezogen en kon hij niet meer op tijd afremmen.
De Honda-coureur klapte vervolgens hard in op de Ducati van Francesco Bagnaia.
Bij de crash kwam Zarco’s linkerbeen vast te zitten tussen het achterwiel, het zadel en de uitlaat van de Ducati van Bagnaia. Terwijl beide motoren door de grindbak schoven, bleef de Fransman deels verstrengeld met de machine.
“Ik schreeuwde van de pijn”
De 35-jarige Zarco noemt het incident een van de meest angstaanjagende momenten uit zijn carrière.
Volgens de Fransman durfden marshals hem in eerste instantie nauwelijks aan te raken uit angst de blessures verder te verergeren. Uiteindelijk wist Zarco zelf zijn been los te trekken, waarna hij ter plaatse medische hulp kreeg en pijnstilling toegediend kreeg.
De ervaren MotoGP-coureur zegt zoiets nog nooit eerder te hebben meegemaakt.
Lange revalidatie wacht
Hoewel Zarco opnieuw enorm veel geluk heeft gehad, blijken de blessures uiteindelijk toch serieus.
De LCR Honda-coureur heeft schade opgelopen aan zowel de voorste als achterste kruisband van zijn knie, daarnaast is ook de binnenmeniscus beschadigd. Bovendien heeft Zarco een kleine scheur in zijn kuit opgelopen.
Maandag keerde de Fransman terug naar Frankrijk, waar hij dinsdag specialist Dr. Bertrand Sonnery-Cottet in Lyon bezocht voor verdere onderzoeken.
Volgens LCR Honda moet Zarco voorlopig nog enkele weken wachten voordat een operatie aan de kniebanden mogelijk is. Eerst moet het oorspronkelijke trauma voldoende herstellen.
Pas daarna kan een definitief revalidatieplan worden opgesteld en ontstaat meer duidelijkheid over een mogelijke terugkeer in de MotoGP.