22 februari 2026

slechts 15 coureurs gefinisht

WorldSBK Phillip Island: Bulega scoort hattrick in de regen

Kletsnat spektakel

Kort na de Supersport-race barstte de regen in alle hevigheid los. Tegen de start van Race 2 om 16.00 uur lokale tijd was het asfalt volledig doorweekt. Er was geen twijfel mogelijk: dit werd een pure regenrace. Alle rijders verschenen op full wets aan de start van de 22 ronden tellende afsluiter.

De startopstelling was gewijzigd op basis van de Superpole Race. Bulega vertrok opnieuw vanaf pole, met nu naast zich Axel Bassani en Alex Lowes op de eerste rij. Yari Montella en Sam Lowes vormden rij twee, terwijl BMW-coureurs Danilo Petrucci en Miguel Oliveira vanaf P10 en P21 aan hun inhaalrace moesten beginnen.

Bulega slaat meteen toe

Waar de regen het zicht ernstig beperkte voor de rest van het veld, had Nicolò Bulega aan kop vrij zicht. Hij kende een sterke start en dook als leider de eerste bocht in, gevolgd door Alex Lowes en Montella. Al na één ronde had de Ducati-fabrieksrijder een voorsprong van ruim een seconde opgebouwd.

Opmerkelijk genoeg geldt Bulega niet als uitgesproken regenrijder, maar daar was in Australië niets van te merken. Met constante rondetijden – inclusief de snelste raceronde van 1’40.406 – bouwde hij zijn voorsprong gestaag uit. Na vier ronden bedroeg het gat al twee seconden.

Achter hem ontvouwde zich een intens gevecht om de podiumplaatsen. Montella en Sam Lowes wisselden stuivertje om P2, terwijl Bassani loerde op zijn kans.

Regen eist slachtoffers

De natte omstandigheden zorgden voor een ware uitvalslag. Rookie Mattia Rato was de eerste die onderuitging. Niet veel later verloor Sam Lowes de controle in bocht 3. De Brit werd afgevoerd voor controle en bleek later een breuk in zijn linkerpols te hebben opgelopen.

Ook Alex Lowes hield het niet tot het einde vol. De Bimota-rijder ging in ronde 19 onderuit in bocht 1, nadat hij eerder al moeite had gehad om het tempo vast te houden. Xavi Vierge en Ryan Vickers voegden zich eveneens bij de uitvallers.

De regen bleef onverminderd vallen en de opspattende spray maakte het zicht op het rechte stuk bijzonder slecht. In het middenveld werd elke ronde gevochten voor grip én positie.

Montella crasht, Bautista profiteert

Halverwege de race leek de podiumvolgorde zich te stabiliseren: Bulega leidde comfortabel voor Montella en Bassani. Maar in ronde 16 sloeg het noodlot toe voor Montella. In Lucky Heights verloor hij de achterkant van zijn Ducati en schoof onderuit.

Dat promoveerde Bassani naar P2 en Álvaro Bautista naar de derde plaats. Voor Bautista betekende dat zijn eerste podium als Independent-rijder voor Barni Ducati – en een bijzondere statistiek: met 41 jaar werd hij de op één na oudste coureur ooit op een WorldSBK-podium.

Vooraan bleef Bulega foutloos. Met nog enkele ronden te gaan bedroeg zijn voorsprong meer dan vijf seconden. Geen moment leek hij in gevaar te komen.

BMW-duo knokt zich naar voren

Verder naar achteren speelde zich een boeiend gevecht af tussen Petrucci, Oliveira en Iker Lecuona om de zesde plaats. Vooral Oliveira maakte opnieuw indruk. Vanaf de 21e startplaats werkte de Portugees zich in natte omstandigheden knap door het veld.

Ronde na ronde schoof hij op, geholpen door valpartijen en strakke inhaalacties. In de slotfase wist hij Lecuona te verschalken en finishte hij als zevende, vlak achter teamgenoot Petrucci. Opnieuw bewees Oliveira zijn vechtlust, ondanks een weekend vol tegenslag.

Historische cijfers

Na 22 zware ronden viel het zwart-wit geblokt en was de ontlading groot. Bulega boekte zijn 23e WorldSBK-zege en passeerde daarmee Marco Melandri op de Italiaanse ranglijst aller tijden. Bovendien kwam hij met acht zeges op Phillip Island op gelijke hoogte met Troy Corser en Jonathan Rea wat betreft overwinningen op het iconische circuit.

Bassani stelde met P2 zijn tweede podium van het weekend veilig, terwijl Bautista het podium completeerde. Tarran Mackenzie verraste met een sterke vierde plaats, zijn beste WorldSBK-resultaat tot nu toe. Andrea Locatelli bezorgde Yamaha met P5 het beste resultaat van het weekend.

Slechts vijftien rijders haalden de finish. Wie dat deed, scoorde automatisch punten in deze slijtageslag.

Perfect begin van 2026

Met de maximale score van 62 punten verlaat Bulega Australië als onbetwiste kampioenschapsleider. Bassani volgt op afstand, terwijl Montella ondanks zijn valpartij derde staat in de tussenstand.

Belangrijker nog: Bulega heeft in alle omstandigheden gewonnen – droog, halfnat en zeiknat. De Ducati-rijder domineerde vrijwel elke sessie van het weekend en onderstreepte zijn titelambities met een statement van formaat.

Phillip Island bood regen, chaos en spektakel voor ruim 47.000 toeschouwers. Maar boven alles bood het één constante factor: de perfectie van Nicolò Bulega.

Down Under schreef hij opnieuw geschiedenis.

WorldSBK Phillip Island, uitslag Race 2:

Rijder Team Uitslag
1 Nicolo Bulega ITA ARUBA.IT Racing – Ducati Ducati Panigale V4R 22 ronden
2 Axel Bassani ITA Bimota by Kawasaki Racing Team Bimota KB998 +11.336
3 Alvaro Bautista ESP Barni Spark Racing Team Ducati Panigale V4R +17.790
4 Tarran Mackenzie GBR MGM Bonovo Racing Ducati Panigale V4R +28.356
5 Andrea Locatelli ITA Pata Maxus Yamaha Yamaha YZF-R1 +30.966
6 Danilo Petrucci ITA ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team BMW M 1000 RR +31.901
7 Miguel Oliveira POR ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team BMW M 1000 RR +32.135
8 Iker Lecuona SPA ARUBA.IT Racing – Ducati Ducati Panigale V4R +32.608
9 Lorenzo Baldassarri ITA Team GOELEVEN Ducati Panigale V4R +33.241
10 Garrett Gerloff USA Kawasaki WorldSBK Team Kawasaki ZX-10RR +48.734
11 Tetsuda Nagashima JPN Honda HRC Honda CBR1000RR-R +52.224
12 Alberto Surra ITA Motocorsa Racing Ducati Panigale V4R +58.908
13 Remy Gardner AUS GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team Yamaha YZF-R1 +1’06.503
14 Stefano Manzi ITA GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team Yamaha YZF-R1 +1’33.080
15 Bahattin Sofuoglu TUR Yamaha Motoxracing WorldSBK Team Yamaha YZF-R1 +1’40.750
DNF
Alex Lowes GBR Bimota by Kawasaki Racing Team Bimota KB998 +4 ronden
Yari Montella ITA Barni Spark Racing Team Ducati Panigale V4R +7 ronden
Xavi Vierge ESP Pata Maxus Yamaha Yamaha YZF-R1 +10 ronden
Ryan Vickers GBR Honda HRC Honda CBR1000RR-R +15 ronden
Sam Lowes GBR ELF Marc VDS Racing Team Ducati Panigale V4R +15 ronden
Mattia Rato ITA Yamaha Motoxracing WorldSBK Team Yamaha YZF-R1 0 ronden

Tussenstand:

Rijder Team Punten
1 Nicolo Bulega ITA ARUBA.IT Racing – Ducati Ducati Panigale V4R 62
2 Axel Bassani ITA Bimota by Kawasaki Racing Team Bimota KB998 42
3 Yari Montella ITA Barni Spark Racing Team Ducati Panigale V4R 26
4 Lorenzo Baldassarri ITA Team GOELEVEN Ducati Panigale V4R 25
5 Alvaro Bautista ESP Barni Spark Racing Team Ducati Panigale V4R 19

Door:

Motorfreaks

Deel

Gallery