Benda zet voet aan Nederlandse grond
De naam Benda zal bij veel Nederlandse motorrijders nog niet direct een belletje doen rinkelen. Toch is het Chinese merk allang geen fabrikant meer die uitsluitend voor de thuismarkt werkt. Benda bouwt zijn Europese aanwezigheid stevig uit en heeft inmiddels ook Nederland op de radar.
De officiële distributie voor Frankrijk en de Benelux ligt bij het Franse MAGMOTO. Inmiddels heeft Benda een Nederlandstalige website en zijn er in Nederland twee verkooppunten: MotoXpert in Dronten en Different Bikes in Enschede.
De timing is interessant, want juist nu brengt Benda een van zijn technisch meest opvallende modellen naar Europa: de Rock 707.
Klassieke cruiser, ongebruikelijke techniek
Qua uiterlijk volgt de Rock 707 grotendeels het bekende cruiserrecept. Een lange, lage bouw, dikke 16-inch banden, riemaandrijving en vooral een V-twin bepalen het beeld.
Onderhuids kiest Benda echter een heel andere aanpak.
De vloeistofgekoelde V-twin meet 692 cc en levert volgens de fabrikant 54 kW (73,4 pk) bij 9.000 toeren. Het maximumkoppel bedraagt 68 Nm bij 6.500 toeren. Benda combineert het blok met een zesversnellingsbak en riemaandrijving.
Opvallender is de elektronische koppeling. Benda noemt het systeem BEC, oftewel Benda Electronic Clutch. De Rock 707 heeft nog gewoon een koppelingshendel en een normale voetgeschakelde zesbak, maar de elektronica kan het koppelen en ontkoppelen overnemen. Daardoor kun je wegrijden, schakelen en stoppen zonder de koppelingshendel te gebruiken.
Het concept doet daarmee sterk denken aan Honda’s E-Clutch: de rijder kiest nog altijd zelf de versnelling, maar hoeft daarvoor de koppeling niet te bedienen.
Overigens zit er momenteel een opmerkelijk verschil in de informatie van Benda zelf. In het jongste Europese persbericht spreekt het merk over de BEC MK-III, terwijl de Nederlandse en Benelux-productpagina nog de BEC MK-IIvermelden. Welke uitvoering uiteindelijk op de Nederlandse productiemotor zit, zal dus nog moeten blijken.
Zakt vanzelf bij stilstand

Minstens zo bijzonder is de achtervering. Benda gebruikt een elektronisch geregeld luchtveersysteem met twee luchtkamers. Daarmee varieert de zadelhoogte over een bereik van 30 millimeter, van 690 tot 720 mm.
Het systeem reageert volgens Benda op de belasting en de omstandigheden. Bij het stoppen kan de Rock 707 zichzelf laten zakken, zodat de rijder gemakkelijker met de voeten bij de grond komt. Bij het wegrijden brengt de elektronica de motor weer op rijhoogte.
Dat is bij een cruiser bepaald geen overbodige luxe. De Nederlandse specificaties noemen een rijklaargewicht van 226 kilo. Voor zit een 41mm upside-down voorvork, terwijl een enkele 320mm-schijf met vierzuigerremklauw voor de vertraging zorgt. Achter monteert Benda een 260mm-schijf. ABS en tractiecontrole zijn standaard.
Verder beschikt de Rock 707 onder meer over ride-by-wire, cruisecontrol, een 3,6-inch TFT-dashboard en USB- en USB-C-aansluitingen. De tankinhoud bedraagt 16 liter.
€11.389 in Nederland
Voor Nederland heeft Benda inmiddels ook een concrete prijs vastgesteld. De Rock 707 kost €11.389 inclusief btw en BPM, exclusief opstart- en registratiekosten.
Dat is opvallend meer dan de €9.990 die op de algemene Franse/Benelux-site wordt genoemd. In Duitsland staat de Rock 707 voor €9.999 in de prijslijst, daar nog exclusief €350 bijkomende kosten. Het Nederlandse verschil zit uiteraard mede in de BPM.
Benda Europe zegt dat de Rock 707 vanaf medio september via de Europese dealers beschikbaar komt. De Nederlandse site heeft het model inmiddels eveneens opgenomen.
En dit is nog maar het begin
Misschien nog interessanter dan de Rock 707 zelf is wat Benda de komende maanden van plan is. Het merk heeft inmiddels een Europese organisatie en kondigt voor EICMA in november een bredere nieuwe Europese modellijn aan. De Rock 707 maakt daar deel van uit.
Het gamma dat nu al voor de Benelux wordt getoond, maakt duidelijk dat Benda zich niet tot één nichemodel beperkt. Onder andere de LFC 700 Pro, Chinchilla 500, Napoleon 500 en de opvallende Darkflag-modellen staan al op de website. Bovenaan prijkt zelfs de Darkflag 950, een 948cc V4-cruiser.
MAGMOTO is ondertussen bezig het dealernetwerk in Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg verder uit te breiden. Het bedrijf roept dealers in die landen expliciet op zich bij het netwerk aan te sluiten.
Met momenteel slechts twee Nederlandse verkooppunten staat Benda hier nog duidelijk aan het begin. Maar met een officiële importeur, Nederlandse prijzen en een uitdijend Europees modellenprogramma is het merk inmiddels wel degelijk een naam om in de gaten te houden.