Race 1 van het WK Superbike op het circuit van Jerez beloofde op voorhand een spannende race te zijn. Tijdens de recente tweedaagse test op Misano had Kawasaki wat kleine aanpassingen aan de ZX-10RR gedaan waar Rea erg over te spreken was. Yamaha had eveneens grote stappen gezet, enkel naar de resultaten van Ducati moest worden gegist, deze werden door het team niet gecommuniceerd.
De positieve test van Kawasaki en Yamaha gaf de burger echte goede moed dat het misschien wel eens gedaan zou zijn met de dominantie van Alvaro Bautista en de Ducati Panigale V4R, die in Imola voor het eerst zijn eerste seizoen niet op de hoogste trede van het podium had gestaan.
Ook de vrije training op vrijdag en kwalificatie op zaterdagochtend gaf goede hoop. Yamaha had de eerste vrije training gedomineerd, Bautista was in de middagsessie een fractie sneller geweest en in de kwalificatie had Jonathan Rea met een nieuw kwalificatierecord zijn tweede pole position van het seizoen gerealiseerd, 0,036 seconden voor Bautista.
De eerste race pakte echter totaal anders uit. Bij het doven van het rode licht was Rea weliswaar nog het snelst weggeweest, maar nog voor bocht 6 had Bautista al de leiding in de race en haalde binnen no-time de spanning uit de race. In drie ronden tijd had Bautista al een voorsprong van een seconde op Rea opgebouwd, drie ronden later was dat al tot 3,5 seconden gegroeid.
Waar Bautista dezelfde tijden reed als in de vrije training en onbedreigd afstormde op zijn 12e overwinning dit seizoen slaagde Rea daar in de verste verte niet in en kwam daardoor onder druk van beide Pata Yamaha coureurs te staan. In de negende ronde was Rea kansloos tegen de sterk rijdende Michael van der Mark, die het ongetwijfeld nóg beter had kunnen doen als hij zich beter had gekwalificeerd.
Terwijl ook Michael van der Mark afstand nam van Rea raakte de viervoudig wereldkampioen verwikkeld in een spannend gevecht om de derde en laatste plaats op het podium met vdM's teamgenoot Alex Lowes.
Het faire gevecht tussen Rea en Lowes dat tot in de laatste ronde door zou gaan eindigde echter met een anti-climax, toen Rea bij het aanremmen van de Lorenzo bocht in de laatste ronde een ultieme poging deed en daarmee Alex Lowes aantikte, die daardoor onderuit ging. Rea excuseerde zich nog wel, maar schreef wel weer 16 belangrijke wk punten bij, op 15 seconden van racewinnaar Alvaro Bautista.
Na afloop van de race is Rea door de wedstrijdleiding Rea bestraft voor het incident met Lowes in de Lorenzo bocht. In de einduitslag is Rea een plaats teruggezet, daarnaast moet hij morgen de sprintrace starten vanaf de laatste plaats op de grid. Hierdoor is de derde en laatste podiumplaats naar Marco Melandri gegaan.
WK Superbike Jerez, uitslag race 1:
| Rijder | Team | Uitslag | |||
| 1 | Alvaro Bautista | SPA | ARUBA.IT Racing - Ducati | Ducati Panigale V4 R | 20 ronden |
| 2 | Michael van der Mark | NED | Pata Yamaha WorldSBK Team | Yamaha YZF-R1 | +7.119 |
| 3 | Marco Melandri | ITA | GRT Yamaha WorldSBK | Yamaha YZF-R1 | +19.951 |
| 4 | Jonathan Rea * | GBR | Kawasaki Racing Team | Kawasaki ZX-10RR | +15.323 |
| 5 | Toprak Razgatlioglu | TUR | Turkish Puccetti Racing | Kawasaki ZX-10RR | +20.107 |
| 6 | Tom Sykes | GBR | BMW Motorrad WorldSBK Team | BMW S1000RR | +23.096 |
| 7 | Chaz Davies | GBR | ARUBA.IT Racing - Ducati | Ducati Panigale V4 R | +26.834 |
| 8 | Sandro Cortese | GER | GRT Yamaha WorldSBK | Yamaha YZF-R1 | +29.526 |
| 9 | Leon Haslam | GBR | Kawasaki Racing Team | Kawasaki ZX-10RR | +29.707 |
| 10 | Ruben Rinaldi | ITA | BARNI Racing Team | Ducati Panigale V4 R | +31.218 |
| 11 | Markus Reitenberger | GER | BMW Motorrad WorldSBK Team | BMW S1000RR | +31.999 |
| 12 | Loris Baz | FRA | Ten Kate Racing | Yamaha YZF-R1 | +36.824 |
| 13 | Leandro Mercado | ARG | Orelac Racing Verdnatura | Kawasaki ZX-10RR | +46.045 |
| 14 | Tommy Bridewell | GBR | Team GoEleven | Ducati Panigale V4 R | +47.804 |
| 15 | Allessandro Delbianco | ITA | Althea Mie Racing Team | Honda Fireblade SP2 | +52.105 |
| 16 | Alex Lowes | GBR | Pata Yamaha WorldSBK Team | Yamaha YZF-R1 | +55.046 |
| 17 | Ryuichi Kiyonari | JPN | Moriwaki Althea Honda Team | Honda Fireblade SP2 | +55.795 |
| DNF | |||||
| Jorti Torres | ESP | Team Pedercini Racing | Kawasaki ZX-10RR | +6 ronden | |
| Yuki Takahashi | JPN | Moriwaki Althea Honda Team | Honda Fireblade SP2 | +8 ronden |
*) 1 plaats teruggezet vanwege het race incident met Alex Lowes
Tussenstand:
| Rijder | Punten | ||
| 1 | Alvaro Bautista | SPA | 288 |
| 2 | Jonathan Rea | GBR | 233 |
| 3 | Michael van der Mark | NED | 154 |
| 4 | Alex Lowes | GBR | 140 |
| 5 | Leon Haslam | GBR | 115 |