Een helm die net zo veilig is als de helmen waarmee in de MotoGP wordt geracet, maar tegelijkertijd van alle comfort en gemakken is voorzien die je van een straathelm mag verwachten. Dat is in een notendop de nieuwe Quantic, die volgens Arai tussen de enkele jaren geleden gelanceerde Profile V en het vlaggenschip van de Japanse helmfabrikant, de RX-7V is gepositioneerd. Arai had zich daarbij als speerpunten gesteld dat de nieuwe helm stijlvol snel moest ogen, ontegenzeggelijk cool, en comfortabel op lange afstanden moest zijn. En dat ‘ie – dat spreekt voor zich – aan alle hedendaagse eisen en verwachtingen moest voldoen en deze zelfs moest overtreffen.
Volgens Arai is de Quantic het resultaat van uitgebreid werk van de R&D afdeling in het laboratorium, op straat en op het circuit, waarbij – net als bij elke Arai – het uitgangspunt is geweest dat goed nooit goed genoeg is. “We maken geen helmen die maar net aan de minimale wettelijke eisen wereldwijd voldoen, elke Arai moet de streng interne testen doorstaan – testen waarbij we extra eisen stellen, zoals de penetratie- en impacttesten op elk punt binnen de ruime testlijn tegen een halfbolvormig aambeeld, voordat elke helm in productie mag worden genomen”, aldus Eelco van Beek van Arai Europe tijdens de online presentatie van de Quantic.
Het niet aflatende streven naar verbetering op het vlak van bescherming is de basis van Arai’s filosofie en is al meer dan 5 decennia lang de drijfveer van het door Michio Arai opgerichte bedrijf, waar de Quantic een prachtig voorbeeld van is. Het is de eerste helm die aan de beduidend strengere ECE R22-06 standaard voldoet. Arai benadrukt dat tijdens het productieproces elke helm maar liefst vijf keer wordt geïnspecteerd: nadat de buitenschaal is gemaakt, na het spuiten en het aanbrengen van de graphics, na de assemblage en twee inspecties tijdens het proces. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen de helmen die voor de coureurs en de helmen die voor de consument worden gemaakt.
Het eerste punt waar de Quantic zich ten opzichte van de andere helmen in het Arai assortiment onderscheidt is de PB e-cLc (Peripherally Belted e-Complex Laminate Construction) buitenschaal, waar volgens Arai dankzij aanpassingen in constructie en materiaal een substantiële gewichtsreductie is gerealiseerd, zonder dat dit ten koste van de sterkte is gegaan. Hoeveel dat substantieel is? Arai claimt een gewicht van 1.600 gram en dat is weliswaar 80 gram lichter dan de RX-7V, maar wel 50 gram zwaarder dan de Profile-V. Net als de twee jaar geleden gelanceerde Profile-V is de onderkant van de buitenschaal 5 mm naar buiten gezet om het op- en afzetten van de helm te vergemakkelijken. En dat werkt, maar dat wisten we al van de Profile-V. Naast dat de Quantic dus gemakkelijk is op en af te zetten zijn in de binnenvoering kleine uitsparingen voor de pootjes van een bril aangebracht, waardoor ook een bril gemakkelijk is op en af te zetten en de pootjes bij lange ritten niet pijnlijk tegen je hoofd drukken.
In tegenstelling tot de Profile-V, waarvan de onderkant van de helm van een ‘Hyper Ridge’ versterkingsband is voorzien, heeft Arai bij de Quantic een extra laag Super Fiber aangebracht, waardoor met behoud van stijfheid aan de zijkanten vlakken ten behoeve van intercomsystemen konden worden gerealiseerd. De binnenschaal is -uiteraard- ook op speakers ten behoeve van een intercom voorbereid, terwijl in de vernieuwde uitneembare en wasbare binnenvoering zo is ontworpen dat in het deel dat de nek afsluit de speakerkabel kan worden opgeborgen zonder dat dit ten koste van het comfort gaat.
Net als elke andere Arai is de binnenschaal van Multi-Density EPS gemaakt, ofwel geëxpandeerd polystyreen met verschillende dichtheden. Uniek hieraan is dat de binnenschaal in z’n geheel in een mal wordt gespoten, waar bij de concurrentie delen met verschillende dichtheden aan elkaar worden geplakt. “Dit is echt het best bewaarde geheim van Arai”, zegt Eelco van Beek. “Ik ben in de meer dan 20 jaar dat ik bij Arai werk al meermaals in de fabriek geweest en heb op alle afdelingen gewerkt, maar heb nog nooit toegang gekregen tot de afdeling waar de binnenschalen worden gemaakt.”
Ten opzichte van andere Arai’s is de Multi-Density EPS binnenschaal zachter gemaakt en zorgt er samen met de buitenschaal voor dat de kinetische energie van een impact wordt geabsorbeerd, maar minstens zo belangrijk als het absorberen van de impact-energie is ervoor te zorgen dat die energie zo klein mogelijk is, door de helm zoveel mogelijk te laten glijden. “Je ziet het ook bij motorkleding. Je pak, je laarzen en je handschoenen, overal zijn kunststof of titanium delen aangebracht om je maar zoveel mogelijk te laten glijden en daarmee de kinetische energie te absorberen”, zegt Eelco. “Dát is de kernfilosofie van Arai.” Volgens Arai is, wat met een mooie pakkende kreet “Glancing Off” is genoemd, alleen te realiseren door de buitenschaal ronder, gladder en sterker te maken. Hoekige vormen hebben misschien betere aerodynamica, maar hebben als nadeel dat in de helm veel meer krachten ontstaan, waardoor er weer constructies moeten worden bedacht om dat op te vangen.
Om het hoofd ook op warme zomerse dagen koel te houden zijn maar liefst 12 ventilatiepoorten in de Quantic voorzien: 6 inlaat en 6 uitlaat. Het meest opvallende en opmerkelijke is het nieuwe 3D Arai logo, dat slechts 3,5 mm dik is en twee centrale 10 mm inlaatpoorten heeft. Het is voor het eerst dat Arai dit heeft toegepast, wat geheel te danken is aan de sterkte van de PB e-cLc en de constructie van de buitenschaal. Volgens Arai werkt het 3D Arai logo inlaatduct zeer goed bij lage snelheid en bij een rechtop zithouding. Bij 50 km/u genereert het 40% extra luchtstroom, bij 120 km/u is dat nog slechts 7%.
De luchtinlaat kan ook met winderhandschoenen aan eenvoudig worden geopend of dichtgemaakt, waarbij Arai ‘open’ en ‘dicht’ heeft omgedraaid. Als er geen lipje boven het logo uitsteekt is de luchtinlaat geopend, wanneer je wel een lipje ziet is het gesloten. De reden? Omdat je vaker met mooi weer dan met slecht weer rijdt en je dus de meeste tijd met de luchtinlaat open zult rijden. En dan ziet het logo zonder lipje er gewoon strakker uit.
Naast de nieuwe 3D Arai logo luchtinlaat heeft Arai twee nieuwe druppelvormige luchtinlaten aangebracht, die in eerste instantie van Arai’s Formule 1 helm zijn overgenomen. Volgens Arai is met de tear-ducts de luchtstroom van het vorige ontwerp behouden gebleven en zijn ze dankzij de compacte, lichte en onopvallende vorm een aanvulling op de gladde en ronde schaal. Openen en sluiten gaat door te schuiven, dat laatste voorkomt tevens dat er geen water de helm indringt wanneer je in de zeikende regen aan het rijden bent. Nieuw is ook de luchtinlaat bij de kin, die in 3 posities kan worden gezet (open, halfopen en dicht) en een grotere luchtdoorstroming heeft, en waarvan het filter kan worden vervangen.
Al die lucht die de helm instroomt moet er ook weer uit en de meest in het oog springende ‘uitlaat’ is de spoiler die aan de achterkant is aangebracht en met een 3-standen schakelaar wordt bediend. De spoiler is geïnspireerd door de DF-X2 van de RX-7V Racing, maar aangepast op meer tour-rijden – hoewel de spoiler wel bij 300 km/u is getest op het circuit van Suzuka. De spoiler is ietwat verder naar voren geplaatst, de warme lucht wordt via drie poorten in de buitenschaal afgevoerd. Volgens Arai wordt niet alleen de lucht effectief afgevoerd, maar zorgt de spoiler er ook voor een soepele luchtstroom over (en vanaf de zijkant) van de helm, waardoor de stabiliteit is verbeterd en trillingen zijn gereduceerd, vooral tijdens het inhalen op snelwegtempo. Met als resultaat dat je veel minder snel last van vermoeidheidsverschijnselen krijgt. Zo dun en licht als mogelijk gemaakt is de spoiler ontworpen om bij impact meteen te pletten of af te breken, en daarmee geen invloed te hebben op de beschermende werking van de helm.
De Quantic is na de RX-7V en de Profile-V de derde helm die Arai heeft ontwikkeld rond het VAS-systeem dat een zo rond mogelijke buitenschaal mogelijk heeft gemaakt en is precies tussen die twee helmen gepositioneerd, waarbij Arai het beste van de twee helmen heeft gecombineerd: het comfort van de Profile-V met de veiligheid en aerodynamica van de RX-7V. In de periode dat we met de Quantic hebben gereden heeft de helm zich bewezen als de stilste Arai die in ons bezit is geweest, die ook op hoge snelheid een goede pasvorm heeft en waar we inderdaad niets van vermoeidheidsverschijnselen hebben gemerkt. Hoewel dat laatste altijd lastig te verifiëren is. Als gevolg van de coronatoestand in Europa en een zomer die vooral door slecht weer is gekenmerkt hebben we nog een extreme (meerdaagse) trips gemaakt, maar dat zal zeker nog wel gaan gebeuren.
De Arai Quantic is leverbaar in de maten XS t/m XXL, prijzen vanaf € 649,00 voor de effen kleuren, € 769,00 voor de designs.