Martin verrast iedereen bij de start
Na de verrassende poleposition van Francesco Bagnaia leek Ducati vooraf uitstekende papieren te hebben voor de Sprint over dertien ronden. Toch veranderde dat beeld al direct bij de start.
Bij het doven van de rode lichten nam Marco Bezzecchi vanaf de derde plaats op de grid meteen de leiding in de race, voor Bagnaia en Marc Marquez. Dat bleek echter van korte duur. Gestart vanaf de zevende plaats had Jorge Martin zich in bocht 1 al naar de vierde plaats opgewerkt, om vervolgens op spectaculaire en uiterst gewaagde wijze in bocht 2 in één klap buitenom het trio voor hem voorbij te gaan en de leiding in de Sprint over te nemen.
Ook Fabio Quartararo koos dezelfde lijn als Martin en leek zich daardoor in de Dunlop Chicane naar de derde plaats te werken. Na kort contact met Bagnaia moest de Fransman echter genoegen nemen met de vierde positie, tussen de twee Ducati Lenovo Team-fabrieksrijders in.
Marquez verliest terrein
Voor Marc Marquez verliep de openingsfase opvallend moeizaam. De regerend wereldkampioen kwam weliswaar goed van zijn plaats, maar verloor in de eerste ronden direct meerdere posities.
Terwijl Martin aan de kop van het veld een gaatje sloeg, moest Marquez toezien hoe naast Bezzecchi, Bagnaia en Quartararo ook Pedro Acosta en Joan Mir zich voor hem nestelden. Na vier ronden reed de Ducati-coureur daardoor pas zevende.
Vooraan bouwde Martin ondertussen zijn voorsprong gestaag uit. Halverwege de Sprint bedroeg die al meer dan een seconde, terwijl Bagnaia na een kleine fout van Bezzecchi de tweede plaats overnam en vervolgens bij zijn landgenoot wegreed.
Complete chaos achter Martin
Achter de leider veranderde de Sprint langzaam in een afvalrace. Eerst ging Luca Marini onderuit, waarbij ook KTM-invaller Jonas Folger ten val kwam.
Niet veel later volgde een complete ramp voor het VR46 Racing Team. Eerst schoof Fabio Di Giannantonio onderuit, waarna ook teamgenoot Franco Morbidelli zijn machine verloor.
Daar bleef het niet bij. Twee ronden voor het einde sloeg het noodlot ook toe voor Marc Marquez. De Ducati-ster verloor in bocht 13 hard de controle over zijn machine en hinkend naar het medisch centrum afgevoerd, waar een botbreuk in zijn rechtervoet werd geconstateerd. Marquez is daardoor voor zowel de race op zondag alsmede de Catalaanse ronde volgende week uitgeschakeld.
Ook Raul Fernandez haalde de finish niet na een late crash.
Aprilia profiteert optimaal
Waar Ducati instortte, profiteerde Aprilia maximaal. Jorge Martin controleerde de race foutloos en reed zijn RS-GP uiteindelijk met ruim een seconde voorsprong naar de overwinning.
Bagnaia beperkte de schade met de tweede plaats, terwijl Bezzecchi het podium completeerde en daarmee belangrijke WK-punten pakte.
Net naast het podium eindigde Pedro Acosta als vierde. Quartararo bezorgde de Franse fans met de vijfde plaats alsnog iets om voor te juichen.
Ook Honda kende opnieuw een sterke Sprint. Joan Mir bracht de RC213V als zesde over de finish en was daarmee de beste Honda-coureur.
Zarco stelt thuispubliek teleur
Voor thuisfavoriet Johann Zarco draaide de Sprint uit op een teleurstelling. De winnaar van vorig jaar maakte onderweg een fout en zakte uiteindelijk terug naar de tiende plaats.
Daarmee eindigde Zarco zelfs achter rookie-teamgenoot Diogo Moreira. Bovendien bleef ook Yamaha verder worstelen, met Alex Rins, Toprak Razgatlioglu en Jack Miller helemaal achteraan het veld.
WK-strijd weer volledig open
Dankzij zijn Sprint-overwinning doet Martin bovendien uitstekende zaken in de tussenstand. Bezzecchi blijft weliswaar leider, maar ziet zijn voorsprong slinken tot slechts zes punten.
Pedro Acosta schuift door naar de derde plaats in het kampioenschap, terwijl Marc Marquez opnieuw kostbare punten verliest. De Ducati-wereldkampioen kijkt inmiddels tegen een achterstand van 51 punten op Bezzecchi aan, een afstand die na Catalunya nog eens flink groter zal zijn.
Met regen in de voorspellingen voor zondag lijkt Le Mans daarmee nog lang niet klaar met verrassingen.
MotoGP Le Mans, uitslag Sprint:
| Rijder | Team | Merk | Uitslag | ||
| 1 | Jorge Martin | ESP | Aprilia Racing | Aprilia | 13 ronden |
| 2 | Pecco Bagnaia | ITA | Ducati Lenovo Team | Ducati | +1.107 |
| 3 | Marco Bezzecchi | ITA | Aprilia Racing | Aprilia | +2.786 |
| 4 | Pedro Acosta | ESP | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | +3.808 |
| 5 | Fabio Quartararo | FRA | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | +4.402 |
| 6 | Joan Mir | ESP | Honda HRC Castrol | Honda | +4.630 |
| 7 | Ai Ogura | JPN | Trackhouse MotoGP Team | Aprilia | +5.670 |
| 8 | Alex Marquez | ESP | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | +6.608 |
| 9 | Diogo Moreira | BRA | LCR Honda | Honda | +10.368 |
| 10 | Johann Zarco | FRA | LCR Honda Castrol | Honda | +11.771 |
| 11 | Fermin Aldeguer | ESP | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | +13.435 |
| 12 | Brad Binder | RSA | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | +14.708 |
| 13 | Alex Rins | ESP | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | +15.413 |
| 14 | Toprak Razgatlioglu | TUR | Prima Pramac Yamaha | Yamaha | +16.968 |
| 15 | Jack Miller | AUS | Prima Pramac Yamaha | Yamaha | +17.603 |
| 16 | Fabio Di Giannantonio | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | +1 ronde |
| DNF | |||||
| Raul Fernandez | ESP | Trackhouse MotoGP Team | Aprilia | +2 ronden | |
| Marc Marquez | ESP | Ducati Lenovo Team | Ducati | +2 ronden | |
| Franco Morbidelli | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | +7 ronden | |
| Enea Bastianini | ITA | Red Bull KTM Tech3 | KTM | +9 ronden | |
| Jonas Folger | GER | Red Bull KTM Tech3 | KTM | +12 ronden | |
| Luca Marini | ITA | Honda HRC Castrol | Honda | +12 ronden |
Tussenstand:
| Rijder | Team | Merk | Punten | ||
| 1 | Marco Bezzecchi | ITA | Aprilia Racing | Aprilia | 108 |
| 2 | Jorge Martin | ESP | Aprilia Racing | Aprilia | 102 |
| 3 | Pedro Acosta | ESP | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | 72 |
| 4 | Fabio Di Giannantonio | ITA | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | 71 |
| 5 | Marc Marquez | ESP | Ducati Lenovo Team | Ducati | 55 |