Met de top 5 in de kwalificatie door vijf Ducati's gevuld leek de 500e Grand Prix in de wegrace geschiedenis een Ducati onderonsje te worden. Voor de tweede keer dit seizoen had Jorge Martin zich op de pole position gekwalificeerd, voor Jack Miller en Pecco Bagnaia, maar bij het doven van de rode richten nam Miller meteen kopstart in de race, voor Martin en de vanaf de vijfde plaats op de grid goed gestarte Enea Bastianini.
Het trio wist al snel een klein gaatje met Pecco Bagnaia te slaan, die Fabio Quartararo en Johann Zarco in zijn kielzog had, direct gevolgd door de twee Suzuki's van Alex Rins en Joan Mir.
Quartararo, die dit weekend toegaf met andere merken in gesprek te zijn, kon echter wederom geen vuist maken en viel in de openingsfase terug naar de achtste plaats achter Joan Mir, waar zijn landgenoot Johann Zarco op wist te klimmen naar de vierde plaats.
De sterkste man in de achtervolgende groep was echter Alex Rins, op het rechte stuk geen partij was voor de snelle Ducati's, maar desondanks de snelste rondetijden zette en op te klimmen naar de vierde plaats en aansluiting te vinden met het leidende trio.
Tien ronden lang zat Jorge Martin in het achterwiel van Miller, maar kon daarna het tempo niet meer vasthouden en zou uiteindelijk terugvallen naar de achtste plaats, voor teamgenoot Johann Zarco die eveneens problemen met zijn banden kreeg.
Waar Martin het tempo niet meer kon bijbenen wist Enea Bastianini juist een tandje bij te zetten en kroop naar Miller toe, om de Australiër met nog minder dan vijf ronden op de klok voorbij te gaan en daarna meteen met zevenmijlslaarzen een gat te slaan.
Miller leek vast te kunnen houden aan de tweede plaats, maar ook Alex Rins dichtte het gat, reed in de laatste ronde naar diens achterwiel en zette in de voorlaatste bocht succesvol de aanval in, om op twee seconden van winnaar Enea Bastianini op de tweede plaats te worden afgevlagd - en daarmee tevens tweede staat in het kampioenschap op vijf punten van de nieuwe leider Bastianini.
“We hadden voor de race dit plan precies zo bedacht. In het begin worstelde ik een beetje in de eerste sector, maar koos ervoor om niet te veel risico's te nemen en Martin te proberen te volgen. Toen Rins naar voren kwam en we elkaar bijna raakten, besloot ik dat het tijd was om harder te pushen."
"Ik passeerde Jorge en toen Jack: ik zag dat ik een beetje extra had en probeerde het. Ik maakte in mijn eerste ronde aan de leiding een paar fouten, maar was daarna in staat om een strak tempo te rijden. Dit is een fantastische overwinning, het resultaat van ongelooflijk teamwork. We kunnen op elk circuit snel zijn, ook al leef ik dit seizoen als een rookie, als ik zie dat we op de baan nog steeds van anderen kunnen leren."
De heroïsche overwinning van Bastianini werd echter deels overschaduwd door de prestaties van de King of COTA Marc Marquez, die weliswaar voor het eerst in de geschiedenis niet als winnaar werd afgevlagd, maar wél een minstens zo indrukwekkende prestatie neerzette.
Na afloop van de kwalificatie had de 8-voudig wereldkampioen nog toegegeven angst te hebben gehad en om die reden niet het maximale had kunnen en willen geven voor die ene snelle tijd, maar vond in de race zijn zelfvertrouwen 100% terug en reed een zéér indrukwekkende inhaalrace, na bij de start door een technisch probleem terug te zijn gevallen naar de laatste plaats.
Marquez start leek alsof hij de pitlimiter aan het staan, pas bij het insturen van bocht 1 met de launch control gedeactiveerd kwam de RC213V op gang en kon hij beginnen aan zijn inhaalrace.
Aan het eind van de eerste ronde was Marc Marquez al 6 plaatsen opgeklommen naar de 18e plaats, op 4,387 seconde van Jack Miller en reed ondanks het drukke verkeer snellere rondetijden dan het leidende trio.
Inmiddels opgeklommen naar de negende plaats brak Marquez in de 13e ronde met een 2'03.553 zijn eigen ronderecord uit 2014, wat een ronde later door Enea Bastianini tot 2'03.521 zou worden aangescherpt. Inmiddels opgeklommen naar de zevende plaats achter de terugvallende Martin vond Marquez het wel mooi geweest en zijn positie te consolideren.
Dat gaf Quartararo de hoop en vertrouwen om zijn verloren positie weer terug te pakken, waarna zich de laatste ronden een zinderend spannend gevecht tussen de regerend en de voormalig wereldkampioen ontspon. Quartararo was duidelijk sneller in de eerste sector, om werd in de tweede sector telkens weer door Marquez terug te worden gezet.
Marc Marquez finishte zijn indrukwekkende inhaalrace op de zesde plaats, op 6,6 seconden van de winnaar, waarmee hij in 19 ronden slechts 2,6 seconden had toegegeven op het tempo van winnaar Enea Bastianini, waar hij aan het eind van de eerste ronde 4 seconden achter lag. Maar in die 19 ronden wel continue in verkeer zat, dat geeft te denken wat zou zijn geweest als Marquez wél een goede start had gehad.
MotoGP Americas, uitslag race:
| Rijder | Team | Merk | km/u | Uitslag | ||
| 1 | Enea Bastianini | ITA | Gresini Racing MotoGP | Ducati | 159.8 | 41'23.111 |
| 2 | Alex Rins | ESP | Team SUZUKI ECSTAR | Suzuki | 159.7 | +2.058 |
| 3 | Jack Miller | AUS | Ducati Lenovo Team | Ducati | 159.7 | +2.312 |
| 4 | Joan Mir | ESP | Team SUZUKI ECSTAR | Suzuki | 159.5 | +3.975 |
| 5 | Pecco Bagnaia | ITA | Ducati Lenovo Team | Ducati | 159.4 | +6.045 |
| 6 | Marc Marquez | ESP | Repsol Honda Team | Honda | 159.4 | +6.617 |
| 7 | Fabio Quartararo | FRA | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | 159.4 | +6.760 |
| 8 | Jorge Martin | ESP | Pramac Racing | Ducati | 159.3 | +8.441 |
| 9 | Johann Zarco | FRA | Pramac Racing | Ducati | 159 | +12.375 |
| 10 | Maverick Viñales | ESP | Aprilia Racing | Aprilia | 159 | +12.642 |
| 11 | Aleix Espargaro | ESP | Aprilia Racing | Aprilia | 159 | +12.947 |
| 12 | Brad Binder | RSA | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | 158.9 | +13.376 |
| 13 | Pol Espargaro | ESP | Repsol Honda Team | Honda | 158.7 | +17.961 |
| 14 | Takaaki Nakagami | JPN | LCR Honda IDEMITSU | Honda | 158.6 | +18.770 |
| 15 | Andrea Dovizioso | ITA | WithU Yamaha RNF MotoGP Team | Yamaha | 157.9 | +29.319 |
| 16 | Franco Morbidelli | ITA | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | 158 | +29.129 |
| 17 | Luca Marini | ITA | Mooney VR46 Racing Team | Ducati | 157.9 | +29.630 |
| 18 | Miguel Oliveira | PRT | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | 157.8 | +32.002 |
| 19 | Raul Fernandez | ESP | Tech3 KTM Factory Racing | KTM | 157.5 | +37.062 |
| 20 | Remy Gardner | AUS | Tech3 KTM Factory Racing | KTM | 157.1 | +42.442 |
| 21 | Fabio Di Giannantonio | ITA | Gresini Racing MotoGP | Ducati | 157.1 | +42.887 |
| 22 | Darryn Binder | RSA | WithU Yamaha RNF MotoGP Team | Yamaha | 153.5 | +10.2171 |
| DNF | ||||||
| Marco Bezzecchi | ITA | Mooney VR46 Racing Team | Ducati | 137.1 | +2 ronden | |
| Alex Marquez | ESP | LCR Honda Castrol | Honda | 157.6 | +5 ronden |
Tussenstand:
| Rijder | Team | Merk | Punten | ||
| 1 | Enea Bastianini | ITA | Gresini Racing MotoGP | Ducati | 61 |
| 2 | Alex Rins | ESP | Team SUZUKI ECSTAR | Suzuki | 56 |
| 3 | Aleix Espargaro | ESP | Aprilia Racing | Aprilia | 50 |
| 4 | Joan Mir | ESP | Team SUZUKI ECSTAR | Suzuki | 46 |
| 5 | Fabio Quartararo | FRA | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | 44 |