11 oktober 2018

Nader bekeken: Kawasaki 2019 ZX-6R 636

Het nieuws was al een tijdje geleden uitgelekt, maar nu is het officieel: Kawasaki heeft de ZX-6R 636 voor 2019 vernieuwd. Naast een nieuw en verfrissend design en het feit dat 'ie nu aan Euro4 voldoet heeft Team Green de vernieuwing vooral in het detail gezocht.

De '600' Supersport is terug

Tekst: Ed Smits
Fotografie: Kawasaki 

Aangename verrassing

Echt verrassend was het nieuws van een vernieuwde ZX-6R niet, en tegelijkertijd juist enorm. Niet, omdat het nieuws al enkele maanden geleden in Amerikaanse media was uitgelekt, en juist wel omdat het alleen de ZX-6R 636 is geweest die Kawasaki heeft vernieuwd en niet de ZX-6RR in combinatie met ene Kenan S. jarenlang onverslaanbaar was in het WK Supersport, maar sinds Kenan's pensioen het onderspit delft tegen de enkele jaren geleden vernieuwde YZF-R6.

Dat Kawasaki heeft gekozen om de 636 te vernieuwen en dus niet de RR is om die reden weer verrassend, maar het zal ons niet verbazen als op de achtergrond de Groene Jongens al met Dorna in overleg zijn om de 636 te homologeren. Per slot van rekening bestaat de nieuwe
In de categorie niet wereldschokkend, maar wel superhandig: instelbaar koppelingshendel en quickshifter

Zadel is korter en van voren smaller en nu afneembaar, waardoor je supergemakkelijk bij de accu komt
WK Supersport 300 klasse ook uit allesbehalve 300cc machines, waarom dan niet een 636 in het WK Supersport? Met toerental en gewicht kunnen de verschillende machines worden genivelleerd. 

Nu horen we je denken, dat hele supersport segment is toch volledig in elkaar gestort en vervangen door Allroads voor wie graag in comfort kilometers maakt en Naked voor wie nog steeds graag een stukkie sportief stuurt. Waarom dan in hemelsnaam investeren in een machine waarmee je officieel nog geeneens mag racen. Dat heeft een simpele reden en die heet VS. Bij ons mag het supersport segment weliswaar volledig zijn ingestort, aan de andere kant van de Atlantische oceaan is het de 600 supersport klasse nog steeds ongekend populair. Niet voor niets dat een evergreen als de Honda CBR600RR nog steeds in de Verenigde Staten leverbaar is.

Goed, d'r is dus een nieuwe ZX-6R 636, maar wat is d'r eigenlijk vernieuwd? Nu zouden we ons daar met een enkele zin vanaf kunnen maken door te stellen dat het in een notendop om een nieuw design, quickshifter zonder autoblipper, Bridgestone Battlax S22 banden en een nieuw display gaat, maar daarmee zouden we deze middenklasse supersporter enorm tekort doen. En dus doen we 't iets uitgebreider, want waarom kort en bondig doen als je ook iets dieper op de materie in kunt gaan.

Laten we beginnen bij het nieuwe design, dat er net effe wat frisser uitziet dan het huidige model dat bij ons sinds Euro4 al van de markt is gehaald (maar in de VS dus nog wel al die tijd gewoon leverbaar is geweest). Hoewel de ogen duidelijk anders dan de ZX-10R staan zijn
Neusje is totaal vernieuwd, net als de uitlaat

het kontje en (de inhoud van) het display. Verlichting is trouwens LED rondom 
invloeden van de Superbike stroomlijn wel terug te vinden in het nieuwe design van de 2019 636. De forse luchtinlaat is centraal geplaatst om de 636cc viercilinder lijnmotor zo goed mogelijk te laten ademhalen, de koplampen zelf zijn nu volledig LED.

Het kontje is strakker gevormd en heeft nu ook LED verlichting die op de ZX-10R is geïnspireerd, waarbij met het slotmechanisme nu niet meer het zitje van de duopassagier maar van de rijder zelf kan worden verwijderd. Voordeel hiervan is dat je nu veel gemakkelijker toegang tot de accu hebt. In de kuip is trouwens al extra bedrading voor een eventuele 12 Volt aansluiting voorzien om accessoires op aan te sluiten. Het zadel zelf is kort gevormd, waardoor je lekker tegen het hoge deel van de duozit kunt aanleggen, waardoor je volgens Kawa betere feedback krijgt. Om de voeten gemakkelijk aan de grond te krijgen is het aan de voorkant smal van vorm en volgens Kawa is ook het ruitje nu iets anders van vorm. De einddemper heeft een nieuwe eindbehandeling en nieuw ontworpen eindkap, terwijl in het display nieuwe functionaliteit is ondergebracht. Fans van oldskool displays kunnen opgelucht ademhalen, Kawasaki is niet gezwicht voor de hedendaagse drang naar TFT displays. 

Flitsend

Nog even dat display. Kawasaki heeft het bereik van de schakellamp aanzienlijk vergroot, waar de huidige een range heeft tussen de 10.000 en 16.000 toeren per minuut kan bij de nieuwe de schakellamp tussen de 5.000 en 16.000 toeren per minuut in stappen van 250 toeren worden aangepast. Ook nieuw is dat nu de toerentellernaald van kleur gaat veranderen (van wit via roze naar rood), om het moment om te schakelen aan te geven. Wanneer het toerental nog 500 toeren verwijderd is van het ingestelde toerental van de schakellamp, verandert de naald van wit naar roze en gaat de schakellamp branden. Gaan we de gouden tijden van de Supersport weer terugkrijgen? Laten we het hopenAls het ingestelde toerental vervolgens is bereikt gaat de schakellamp snel flitsen en kleurt de naald rood. Uiteraard is de schakelindicator in zesde versnelling uitgeschakeld. Wanneer de schakelindicator is uitgeschakeld veranderd de kleur van de naald bij 16.000 toeren van wit naar rood. 

In aanvulling op de digitale snelheidsmeter en de versnellingsindicator omvat het display de volgende functionaliteit: een odometer, twee tripmeters, een benzine-indicator, restkilometers, actueel en gemiddeld verbruik, luchtinlaat temperatuur en koelvloeistof temperatuur (kan worden getoond als blokjes of numeriek), een klokje (12h of 24h display), Power Mode en KRTC indicatoren, KQS indicator, KIBS indicator en de Econometer die aangeeft wanneer je zuinig aan het rijden bent. 

Hoewel daar op papier niets van is te merken heeft Kawasaki ook het motorblok een flinke update gegeven. Wat waardes betreft is de nieuwe ZX-6R 636 gelijk aan het huidige model, dat goed was voor een topvermogen van 131 pk bij 13.500 tpm (136 pk met Ram Air) en een koppel van 71 Nm bij 11.000 toeren per minuut. Vooruit, bijna gelijk, de nieuwe wordt opgegeven voor 130 pk bij 13.500 tpm en 72 Nm bij 13.00 tpm. Het grote verschil is echter dat de nieuwe fiets nu aan de veel Geen wereldschokkende veranderingen aan 't rijwielgedeelte, maar daar was al weinig mis meestrengere Euro4 norm voldoet, en dus is er wel degelijk sprake van een verbetering: Euro4 kost bij een 600 machine door de bank genomen een pk'tje of 5. Dat de ZX-6R 636 een heel stuk sterker zal aanvoelen komt echter doordat Kawasaki de eindoverbrenging heeft ingekort door voor van een 16-tands naar een 15-tands tandwiel te gaan. 

De 2019 ZX-6R 636 is voorzien van een uitgebreid elektronicapakket, maar dat had z'n voorganger ook al. Voor wat tractiecontrole betreft valt er te kiezen tussen drie standen, waarbij level 1 en 2 voor maximale acceleratie en level 3 voor maximale veiligheid gaat. Vergeleken met z'n grote broer de ZX-10R moeten de drie standen veel beter van elkaar te onderscheiden zijn. Naast instelbare tractiecontrole beschikt de 636 ook over instelbare rijmodi, door Kawasaki de Power Mode selection genoemd en waarbij je de keuze hebt tussen Full Power en Low Power, waar bij dat laatste het vermogen tot ongeveer 65% wordt beperkt. Mocht groen niet je kleur zijn, hij is er ook in 't zwartDoor KRTC en Power Mode te combineren heb je in totaal acht combinaties waaruit je kunt kiezen. Zowel KRTC als Power Mode wordt met de schakelaar links op het stuur bediend. Nieuw voor dit jaar is de quickshifter, die echter helaas geen autoblipper functie heeft. De quickshifter doet 't trouwens alleen boven de 2.500 toeren per minuut.

Wat het rijwielgedeelte zelf betreft zijn de veranderingen nihil ten opzichte van het oude model. De wielbasis zelf is met 1.400 mm een fractie langer dan de 1.395 mm van het Euro3 model, balhoofdhoek en naloop zijn daarentegen exact gelijk. Ook aan het geperst aluminium frame en de achterbrug zelf zijn geen wijzigingen doorgevoerd, hetzelfde geldt voor de SFF-BP (Seperate Function Fork - Big Piston) en Bottom-Link Uni Trak achtershock, hoewel het wel opmerkelijk is dat Kawasaki nu achter een veerweg van 151 mm opgeeft. Het enige wat Kawasaki wel heeft veranderd is het zwarte rubber dat om de wielen is gemonteerd en nu Bridgestone Battlax Hypersport S22 heet. 

Hoeveel de 2019 ZX-6R 636 moet gaan kosten en vanaf wanneer 'ie bij de Kawa dealer staat is nog niet bekend. 

Technische gegevens

 

Merk/modelKawasaki ZX-6R 636
Motor
Typeviercilinder lijnmotor
Koelsysteemvloeistofkoeling
Cilinderinhoud636 cc
Boring x slag67 x 45,1 mm
Compr. verh.12,9:1
KlepaandrijvingDOHC, 4 kleppen per cilinder
OntstekingDigitaal
StarterElektrisch
BenzinetoevoerKeihin injectie, 4x ø 38 mm gasklephuizen met ovale hulpsmoorkleppen
Smeringdruksmering, wet sump
Vermogen130 Pk @ 13.500 tpm
Koppel72 Nm @ 13.000 tpm
Transmissie
Aantal versnellingen6, cassettesysteem
Eindoverbrengingketting
Koppelingnat, meervoudige plaat, kabelbediend, antihop
Chassis
FrameTwin spar, geperst aluminium
Wielbasis1.400 mm
Balhoofdhoek23,5°
Naloop101 mm
Vering voor41 mm SFF-BP upside down, volledig instelbaar
Vering achterBottom Link Uni-track, volledig instelbaar
Veerweg voor120 mm
Veerweg achter151 mm
VoorremDubbele schijf 310 mm, 4-zuiger radiale remklauw, KIBS ABS
AchterremEnkele schijf 220 mm , 1-zuiger remklauw, KIBS ABS
Voorband120/70 17"
Achterband180/55 ZR 17"
Afmetingen
Lengte2.025 mm
Breedte710 mm
Hoogte1.100 mm
Zadelhoogte830 mm
Gewicht196 kg rijklaar
Tankinhoud17 liter
Reserven.b.
Gegevens
RijbewijsklasseA
Garantie2 jaar
Adviesprijs NLn.n.b.
Adviesprijs BEn.n.b.
Importeur NLKawasaki Motors Benelux
www.kawasaki.nl

 

Door:

Motorfreaks

Deel