27 mei 2022

Benzineprijs bijna op niveau van voor accijnsverlaging

De benzineprijs is weer hard aan het stijgen en bijna op het niveau van voor de accijnsverlaging in april. De adviesprijs voor E95 is volgens United Consumers nu 2,36 euro, wanneer je de verlaging (17,3 cent accijns plus 3,633 cent btw) buiten beschouwing laat zou de prijs nu zelfs 2,57 euro voor E95 zijn, 7 cent meer dan piekprijs op 8 maart.

De onzekere geopolitieke situatie, de sancties die de EU op Russische olie in wil stellen, de gestegen olieprijs, de gestegen dollarkoers en de sterk gestegen energieprijzen worden aangehaald als reden van de recent weer flink gestegen benzineprijzen, maar kijkend naar de recente ontwikkelingen lijkt daar niet veel van te kloppen.

Zo lag de olieprijs op 8 maart op $122,23, tegen een dollarkoers van 0,9177 euro, terwijl die op 26 mei op $113,37 lag, tegen een dollarkoers van 0,9320 euro. In euro's gerekend was de olieprijs op 8 maart dus €112,17, tegen €105,66 op 26 mei.  

Nu gaan we voor het gemak even voorbij aan het feit dat de olieprijs niet direct invloed heeft op de benzineprijs van hetzelfde moment. De olie die nu wordt ingekocht moet namelijk eerst nog naar de raffinaderij om verwerkt te worden.

Op de website van Shell wordt de prijsopbouw van benzine uitgelegd. Ongeveer 21% komt voor rekening van de prijs van ruwe olie, waar nog zo'n twee procent voor het raffineren bij op moet worden geteld. Ongeveer 14% van de prijs wordt bepaald door transport- en exploitatiekosten.

Wanneer dat we dat naar de recente prijsontwikkeling vertalen dan zou dat betekenen dat als gevolg van de 6% lagere olieprijs de prijs aan de pomp met ongeveer 3 cent zou moeten zijn gezakt, terwijl exclusief de accijnsverlaging de prijs juist met 7 cent is gestegen. 

Ten opzichte van 8 maart is de pompprijs in feite dus 10 cent duurder geworden, wat voor rekening van de raffinage, opslag en transport en exploitatie komt - volgens Shell samen verantwoordelijk voor 16 procent van de prijs. 

Er is echter geen enkel argument te bedenken waarom de kosten voor raffinage (2%), opslag en transport (3%) en exploitatie (11%) nu 10 cent duurder zouden moeten zijn dan twee maanden geleden. De kosten voor gas en energie zijn in een jaar tijd weliswaar geëxplodeerd, maar ten opzichte van begin maart redelijk stabiel. 

Het enige dat we kunnen bedenken om die hogere prijs te verklaren is dat in het raffinageproces de marges enorm zijn verhoogd. Energie-expert bij het Haags Centrum voor Strategische Studies Jilles van den Heuvel zegt tegen de NOS dat momenteel het seizoen is om onderhoud uit te voeren. 

Tel daarbij op dat de laatste jaren het aantal kleine raffinaderijen is teruggelopen en je kunt op je klompen aanvoelen dat de grote jongens die nog wel voor de Europese landen werken een flink hogere prijs aan het vragen zijn.

Duitsland gaat per 1 juni de accijns verlagen met het maximale bedrag dat conform de regels in de EU is toegestaan, E95 zal daar dan ongeveer €1,70 gaan kosten - 66 cent ten opzichte van de huidige adviesprijs in Nederland en nog altijd 46 cent ten opzichte van de laagste prijzen bij de onbemande pomp.

Door:

Motorfreaks

Deel