Test: Yamaha Ténéré 700 World Raid
Wereldreiziger
Tekst: Thilo Kozik
Fotografie: Yamaha
Schot in de roos
Dat Yamaha met de Ténéré 700 een schot in de roos heeft geschoten wordt door de verkoopcijfers dik onderstreept, in de eerste drie jaar zijn er in heel Europa meer dan 30.000 Ténérés verkocht en dat hadden er waarschijnlijk nog veel meer kunnen zijn als de fiets niet pas halverwege het jaar op de markt was gezet, maar nog voor het begin van het seizoen ergens in februari of maart. En hoewel het grote gros, zeg maar 99,9999% er never nooit écht offroad mee zal gaan (we praten dan niet over een gravelpad of onverharde weg die je nog wel met een supersport kunt doen, maar daar te rijden waar geen wegen meer zijn) heeft men bij Yamaha gedacht dat het best nog wel een tandje extremer kan. Zoals gezegd dus niet Bij ons is het zoeken naar een speld in een hooiberg, maar de fun is er echt niet minder omomdat ze dat zelf willen doen, maar omdat ze willen zeggen dat ’t kan. Doet ‘ie met gemak, deze Ténéré World Raid. Het World Raid pakket heeft de Ténéré nog reislustiger gemaakt, en tegelijkertijd enkele minpunten van de standaard versie geëlimineerd.
Het eerste dat opvalt is de omvangrijke voorkant, het resultaat van de belangrijkste aanpassingswens van de Ténéré-gemeenschap: hier bevinden zich twee afzonderlijke tanks, die met een totaal volume van 23 liter een enorme actieradius hebben gecreëerd zodat in eenzame regio’s lange afstanden kunnen worden afgelegd. Onder normale omstandigheden moet je met volle tank minstens 525 kilometer kunnen rijden voordat de twee helften via hun eigen vulhalzen moeten worden bijgetankt. 534 kilometer en 880 meter om precies te zijn, Yamaha claimt een verbruik van 4,3 liter op 100 kilometer (ofwel 1 op 23,25) waardoor je dus op een volle tank van Utrecht naar hartje Parijs zou moeten kunnen rijden.
Om dergelijke mammoet-etappes moeiteloos af te kunnen leggen, is het tweedelige zadel vlak van vorm, waardoor je veel bewegingsvrijheid hebt om offroad over het zadel te kunnen schuiven. Grotere voetsteunen in rally-stijl optimaliseren de ondersteuning en verdelen de druk beter wanneer je offroad op de steppen staat. De ergonomische driehoek tussen het conische stuur, de robuuste voetsteunen en stroeve zadel biedt als het ware een zeer comfortabele, actieve plek, waarop ook lange mensen langdurig kunnen genieten van een ontspannen houding. Zolang als de wielen aan het rollen zijn, want wie minder dan 175 centimeter groot is, heeft door de 890 mm zadelhoogte op ongelijke ondergrond alle moeite om stilstaand het puntje van de laars aan de grond te krijgen.
De ten opzichte van de standaard Ténéré 15 mm hogere zit heeft deze World Raid versie te danken aan de langere veerwegen van de hoogwaardige vering van de Japanse specialist KYB, voorheen beter bekend als Kayaba. De stabiele 43 mm upside-down voorvork heeft 230 mm veerweg, terwijl de centrale monoshock met expansievat voor 220 mm veerweg aan het achterwiel gemeten heeft gezorgd.
De World Raid in een notendop: grote tank een een vlak (en hoger zadel)
Het ruitje is ietwat hoger, vanuit het zadel ziet 't er best fraai uit
En dat is wel zo lekker wanneer je besluit om écht offroad te gaan. Zowel de voorvork als de achtershock kunnen volledig worden ingesteld, in- een uitgaande demping en veervoorspanning dus, waarbij slechts een paar klikken al voldoende zijn om merkbaar verschil te voelen.
Het kloppend hart van de Ténéré heeft Yamaha in deze World Raid -uiteraard- ongewijzigd gelaten. De bekende CP2 tweecilinder lijnmotor met verzette kruktap heeft in pak ‘m beet 10 jaar tijd wel naam en faam gemaakt in de MT-07 en alle modellen die daarna zijn gevolgd. Met zijn 73 pk topvermogen bij 9.000 tpm en 68 Newtonmeter koppel bij 6.500 tpm is het geenszins een krachtpatser en het ontbreken van een ride-by-wire elektronisch gasklepsysteem laat geen assistentiesystemen zoals verschillende rijmodi of tractiecontrole toe. Maar dat maakt ook geen ene biet uit, want enerzijds begint de allround unit krachtig en krachtig te werken vanaf 2000 tpm en is aan de andere kant de verbinding tussen het gashandvat en de drive op het achterwiel zeer direct, waardoor het vermogen dankzij een vriendelijke gasrespons zonder irritant aan/uit effect zeer nauwkeurig kan worden gedoseerd.
Onverharde vreugde
De zeer vriendelijke gasrespons in combinatie met de lineaire vermogensafgifte betaalt zich driedubbel uit op onverharde wegen zoals in het achterland van Andalusië, waar een zeer beheerste gasrespons je door de diepe geulen en over het puin dat op de weg ligt helpt. Dit maakt de CP2 zo betrouwbaar dat zelfs minder ervaren Onderschriftrijders het achterwiel gecontroleerd kunnen laten driften op de World Raid, zoals in de foto's wel is te zien. Nu ben ik zelf niet vies van een potje offroad, maar het gemak waarmee deze World Raid is dwars te zetten is indrukwekkend. De zeer gelijkmatige afgifte van koppel en vermogen, die geen enkel moment verraderlijk of zenuwachtig is, zorgt voor een vreugdevol onverhard tweewielerleven.
Het strak afgestelde rijwielgedeelte blijkt al snel een sympathieke partner te zijn als dwars door het niemandland van Andalusië wordt geploegd: of het nu gaat om losse steile passages, geulen of afbrokkelende rotsen, de World Raid kan alle uitdagingen gemakkelijk aan, inclusief de zanderige Ramblas. Genoeg dikke Allroads waar ik dit niet zo snel bij zou doen. Bij hogere snelheden - bijna automatisch gezien het krachtige, vertrouwenwekkende karakter
Het TFT display kent 3 layouts en heeft Bluetooth connectiviteit
Langere veerwegen voor en achter, de stuurdemper is geen overbodige luxe
Dat CP2 blok, dat blijft echt verslavend lekker
van de nieuwe Ténéré - komt de verstelbare stuurdemper in beeld, die de voorkant veilig in het goede spoor houdt, zelfs wanneer de voorkant flink z’n kop begint te schudden.
Als welkome nieuwigheid heeft de World Raid een extra ABS-modus voor het grovere werk, inclusief aangepaste bediening: er is nu een tussenmodus voor volledige activering en de-activering, die alleen het ABS op het achterwiel deactiveert - zeer handig offroad. De bediening heeft Yamaha echter niet heel erg goed over nagedacht. Of beter gezegd, helemaal niet! Aanpassen van de ABS kan alleen stilstaand met behulp van het push-turn-wiel rechts van het stuur, dat bekend is van andere Yamaha-modellen, maar dat blijkt onder dit soort omstandigheden al snel een complete mislukking te zijn: het wieltje raakt verstopt door het stof dat wordt opgeworpen, zodat aan het einde van de trip er totaal geen gevoel meer in zit en het enkel nog met grove duimkracht kon worden bediend. Ook op straat weet 'ie z'n mannetje wel te slaan. Net als de World Raid trouwensTsja, áls je een motor op de markt zet waarmee je dwars door de Sahel kunt gaan, zorg dan wel voor schakelaars die geschikt zijn voor dat werk.
Het ABS-menu wordt weergegeven op een nieuw 5-inch TFT-display dat drie verschillende weergaven biedt: naast de "Explorer"-schermindeling met alle belangrijke informatie, is in het "Street"-scherm de toerenteller als een rond instrument centraal geplaatst, terwijl de "Raid"-modus doet denken aan een typisch roadbook uit de rallysport met twee countdown-tripmeters. Via Bluetooth met de mobiele telefoon verbonden, kan via de Yamaha MyRide-app meer informatie worden uitgelezen of de route worden opgeslagen.
De nieuwe World Raid presteert echter niet alleen offroad. Voor een fiets met zo'n lange veerweg is de Yamaha onverwacht stabiel over de extreem bochtige landwegen, dankzij de uitgebalanceerde gewichtsverdeling en de beroemde Pirelli Scorpion Rally STR-banden die veel vertrouwen en grip geven. Zelfs bij het afremmen met de uitstekend regelbare Brembo-remklauwen knikt de vork niet door de strakke ophanging. Een 15 mm hoger windscherm - gevraagd door de gemeenschap - heeft samen met de bredere voorkant gezorgd voor een betere bescherming tegen weer en wind op de langeafstandsavonturen die nu mogelijk zijn.
Conclusie
Aan het eind van een intense dag on- en offroad zijn wij wel overtuigd. Onder aan de streep komt het er op neer dan Yamaha met deze Ténéré 700 World Raid het oorspronkelijke Globetrotter-idee net een stap verder heeft gebracht. De Ténéré 700 World Raid is nog steeds essentieel, eenvoudig en uitstekend controleerbaar, maar nu nog beter geschikt om door te dringen tot in de verste uithoeken van de wereld - zolang de uit kostenoverweging van de andere modellen overgenomen schakelaars aan het stuur geen roet in dat eten gooien. Voor het stevige prijskaartje van € 14.799,- (€ 13.199,- BE) hadden ze dat best mogen doen, want voor de rest is de World Raid missie helemaal geslaagd.
Dat blok blijft een toppertje, rijdt heel gemakkelijk, goede zit, kan écht offroad
Niet voor kleine mensen, schakelaars niet offroad geschikt, best pittige prijs
Technische gegevens
Merk/Model | Yamaha Ténéré 700 World Raid |
Motor | |
Type | tweecilinder paralleltwin |
Koelsysteem | vloeistofkoeling |
Cilinderinhoud | 689 cc |
Boring x slag | 80 x 68,6 mm |
Compr. verh. | 11,5:1 |
Klepaandrijving | SOHC, 4 kleppen per cilinder |
Ontsteking | TCI |
Starter | electrisch |
Benzinetoevoer | benzine-injectie |
Smering | wet sump |
Vermogen | 73 pk @9.000 tpm |
Koppel | 68 Nm @ 6.500 tpm |
Transmissie | |
Aantal versnellingen | 6 |
Finale reductie | tandwielen |
Koppeling | nat, meervoudige plaat, kabelbediend |
Chassis | |
Frame | stalen dubbel wiegframe |
Wielbasis | 1.595 mm |
Balhoofdhoek | 27° |
Naloop | 105 mm |
Vering voor | 43 mm KYB upside down, volledig instelbaar |
Vering achter | monocross met linksysteem, volledig instelbaar |
Veerweg voor | 230 mm |
Veerweg achter | 220 mm |
Voorrem | dubbele schijf 282 mm, 2-zuiger remklauw, uitschakelbaar ABS |
Achterrem | enkele schijf 245 mm, 1-zuiger remklauw, uitschakelbaar ABS |
Voorband | 90/90 R 21" |
Achterband | 150/70 R 18" |
Afmetingen | |
Lengte | 2.370 mm |
Breedte | 910 mm |
Hoogte | 1.455 mm |
Zadelhoogte | 890 mm |
Gewicht | 220 kg rijklaar |
Tankinhoud | 23 liter |
Reserve | n.b. |
Gegevens | |
Rijbewijs | A2 na aanpassing |
Garantie | 2 jaar |
Adviesprijs NL | € 14.799,00 |
Adviesprijs BE | € 13.199,00 |
Importeur NL | Yamaha Motor Benelux |
www.yamaha-motor.nl |